Domov Ekonomika EÚ chce bojovať proti daňovým únikom

EÚ chce bojovať proti daňovým únikom

0
0

Európsky parlament minulý týždeň schválil smernice, ktoré majú nastaviť spravodlivý systém zdaňovania príjmom firiem, ktoré vytvárajú zisk v členských štátoch EÚ, pričom majú zabrániť presúvaniu ziskov do krajín s nízkou daňovou sadzbou.

Poslanci európskeho parlamentu schválili návrh smernice o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb a návrh smernice o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb.

Tieto dve normy majú podľa europarlamentu vytvoriť jednotný a spravodlivý systém zdaňovania firemných príjmov v únii a tiež vytvárať základ pre harmonizovaný systém zdaňovania príjmu právnických osôb.

Európsky parlament

Problémom digitálna oblasť

Voleným zástupcom v EP prekáža najmä legislatívna medzera, na základe ktorej niektoré globálne spoločnosti podnikajúce v digitálnej oblasti dokážu výrazne znižovať svoje daňové povinnosti v krajinách, v ktorých vytvárajú zisk.

Základnou požiadavkou smerníc je, aby Európska komisia nastavila kritériá zdaňovania na základe objemu zisku generovaného v jednotlivých krajinách.

Daňová povinnosť firmy by potom na základe toho bola prerozdelená pomerne do krajín, kde digitálny obsah vygeneroval tento zisk. Pre všetky členské štáty by mal od nadobudnutia účinnosti novej legislatívy platiť tiež jednotný súbor daňových pravidiel.

Výrazné zisky, nízke dane

Europoslancom ale aj zákonodarcom mnohých krajín ležia v žalúdku najmä veľké spoločnosti ako Facebook, Google či Amazon, ktoré dokážu v digitálnom prostredí vytvárať veľké zisky, ktoré zdaňujú v krajinách s daňovo prijateľnými podmienkami.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…