Domov Zahraničie EÚ chce byť aj naďalej najhlasnejším advokátom klímy

EÚ chce byť aj naďalej najhlasnejším advokátom klímy

0
0

Cieľom je urobiť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent. Európska únia a jej členské štáty majú totiž podľa Martina Klusa na to, aby boli dlhodobými lídrami v boji proti zmene klímy.

Posledný októbrový deň sa v škótskom v Glasgowe začal klimatický summit OSN známy ako COP26, ktorý potrvá až do 12. novembra.

Konferencia, na ktorej sa zúčastňujú štátnici, politici, diplomati, ale aj vedci, novinári a aktivisti z celého sveta, má zhodnotiť doterajšie globálne záväzky v oblasti klímy a stanoviť nové ciele pre znižovanie emisií. Slovensko na summite zastupovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Cesta dôležitá takisto ako cieľ

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, ktorý zodpovedá za európske záležitosti, v tejto súvislosti pripomína plány Európskej únie a postoje Slovenska v oblasti klimatickej politiky.

„Európa má všetky predpoklady na to, aby do roku 2050 dosiahla klimatickú neutralitu a do roku 2030 znížila emisie aspoň o 55 percent. Pre Slovensko je však rovnako dôležitá cesta, ktorou sa k týmto cieľom dostaneme.

To, čo teraz naozaj potrebujeme, je triezva diskusia o tom, ako chceme urobiť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent. A najmä – ako sa to dotkne životov občanov,“ uviedol Martin Klus z MZVEZ SR.

Fit for 55 je príležitosť pre Slovensko

Tou pomyselnou cestou má byť jeden z najväčších a najdôležitejších balíkov legislatívnych návrhov EÚ za posledné roky s názvom Fit for 55. Ten vytvára podmienky na udržateľnejšiu budúcnosť a zdravšie prostredie, v ktorom žijeme.

Vláda SR považuje balík za veľkú príležitosť, a preto chce zodpovedne pristupovať k nastaveniu priorít z pohľadu Slovenska. „Nebude to jednoduché a bude to drahé.

V záujme prosperujúcej budúcnosti našich detí však máme povinnosť ujať sa ochrany planéty. Od toho, ako sa nám podarí na klimatické výzvy zareagovať dnes, bude závisieť kvalita života ďalších generácií. Nesmieme ich sklamať,“ vyhlásil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Zároveň dodal, že Slovensko bude aktívne spolupracovať aj s podobne zmýšľajúcimi štátmi EÚ, aby bol náš hlas čo najviac počuť.

Chceme tiež hľadať riešenia, vďaka ktorým sa vyhneme zvýšeniu rizika energetickej chudoby, ale tiež pomôžeme priemyslu pri prechode na zelenšie technológie a udržíme jeho konkurencieschopnosť. Dôležité pritom bude, aby sa to čo najmenej negatívne dotklo občanov.

md, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …