Domov Zahraničie EÚ chystá cestovateľský „zelený pas“. Na čo nám budú tzv. COVID-19 certifikáty?

EÚ chystá cestovateľský „zelený pas“. Na čo nám budú tzv. COVID-19 certifikáty?

0
0

Diskusia o riešení, ktoré by uľahčilo ľuďom cestovanie počas pandémie, pokračuje. V polovici marca by mala EÚ predstaviť detaily, aby mohli digitálne pasy začať fungovať do leta.

O tzv. COVID-19 certifikátoch, ktoré by mohli navzdory koronakríze obnoviť cestovanie za hranice, oživiť turizmus, ale aj niektoré služby, sa diskutuje už od prvej vlny pandémie. Slovensko bolo pritom jednou z prvých krajín, ktorá tento nástroj navrhovala, podporovala a aktívne presadzovala na všetkých úrovniach.

Jedným z „otcov“ tejto myšlienky je aj štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus, podľa ktorého dnes už nie je otázkou či takýto „preukaz“ vznikne, ale odkedy to bude a akú bude mať podobu.

Nielen údaje o zaočkovaní, ale aj o testoch

„Od samého začiatku diskusií navrhujeme moderné digitálne riešenie, založené napríklad na anonymnom QR kóde v mobilnom telefóne. Takýto digitálny preukaz, certifikát alebo pas, ako to niektoré štáty nazývajú, by mal okrem údajov o vakcinácii obsahovať aj informáciu o predchádzajúcich testovaniach či o prekonaní ochorenia COVID-19.

Len tak predídeme diskriminácii, keďže očkovanie je dobrovoľné,“ priblížil v tejto súvislosti Martin Klus. Dodal, že takéto riešenie povedie k harmonizácii opatrení naprieč krajinami EÚ a následnému oživeniu bezpečného cestovania až do úplného utíchnutia pandémie.

Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie SR treba zaviesť spoločný digitálny preukaz, ktorý by platil vo všetkých krajinách EÚ a ďalších zmluvných krajinách, pričom ochrana verejného zdravia musí byť aj naďalej prioritou.

Čím viac registrovaných vakcín, tým lepšie

Európska lieková agentúra (EMA) začiatkom marca spustila proces postupného preskúmavania ruskej vakcíny Sputnik V. Toto hodnotenie bude pokračovať dovtedy, kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov pre formálnu žiadosť o povolenie vakcíny Sputnik V na jednotný trh EÚ.

„V tejto súvislosti nás ešte čakajú intenzívne diskusie. Z rozhovorov, v ktorých Slovensko zastupujem, nateraz vyplýva, že niektoré členské krajiny EÚ môžu mať problém s akceptáciou neregistrovaných vakcín pre potreby „cestovateľských“ certifikátov.

Veľkým víťazstvom pre nás všetkých by teda bolo, keby akýkoľvek výrobca vakcín z ktorejkoľvek krajiny pristupoval k európskej registrácii a certifikácii proaktívne a usiloval sa o schválenie. To by sme mali po problémoch,“ vysvetlil Martin Klus z MZVEZ SR.

Prvé technické parametre tzv. digitálnych zelených pasov predstaví Európska komisia 17. marca 2021. Medzitým musia jednotlivé členské štáty EÚ takpovediac pripraviť „pôdu“ pre celoeurópske riešenie.

md, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…