Domov Zahraničie EÚ má nový Akčný plán pre demokraciu. Čo prinesie Slovensku?

EÚ má nový Akčný plán pre demokraciu. Čo prinesie Slovensku?

0
1

Európska komisia (EK) predstavila nový strategický dokument s názvom Európsky akčný plán pre demokraciu (EDAP). Jeho zámerom je podporovať pluralitu médií, zvýšiť ochranu novinárov a riešiť problémy, ktorým čelia členské krajiny EÚ. Jednou zo spoluautoriek plánu je podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

„Čo je nelegálne v reálnom živote, napríklad šírenie násilných hrozieb alebo nenávisti, to nesmie byť ignorované ani na internete,“ hovorí štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Posilnenie ochrany slobody prejavu

Slovensko podľa rezortu diplomacie víta Európsky akčný plán pre demokraciu, pretože posilňuje ochranu slobody prejavu, ktorá je základným kameňom demokracie.

„Osobitne vítame nové opatrenia na zefektívnenie boja proti dezinformáciám, ako aj rozvoj odvetných nástrojov na odstrašenie škodlivých aktérov, ktorými sú tzv. boty, či falošné profily v digitálnom priestore.

Musíme začať tvrdšie reagovať proti nebezpečným javom na internete. A nielen my, svoj diel zodpovednosti by mali prijať aj sociálne médiá,“ vyhlásil v tejto súvislosti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Opatrenia na potláčanie falošných správ či hoaxov na internete sa však podľa štátneho tajomníka nesmú nikdy zneužiť na oslabenie základných práv a slobôd, vrátane slobody prejavu, ani na obmedzenie voľného toku informácií, cenzúru obsahu či na politické účely.

„Malo by to ničivý dopad na slobodu prejavu. Demokracia a hodnoty, ku ktorým sa v EÚ a na Slovensku hlásime, sa rozvíjajú práve vďaka kritickej diskusii,“ dodáva M. Klus.

S COVID-19 sa šíri aj „infodémia“

Pandémiu ochorenia COVID-19 od začiatku sprevádza aj bezprecedentná „infodémia“, teda rozmach falošných správ, ale aj nenávistných komentárov či dokonca vyhrážok, a to najmä na sociálnych sieťach.

Autori nového Akčného plánu pre demokraciu zdôrazňujú, že ak v EÚ nenájdeme spôsob, ako sa s týmto problémom vysporiadať, tak aj naše snahy poradiť si s koronavírusom budú ohrozené.

„Za slobodu slova sa dnes najviac bijú tzv. automatizované boty a neexistujúce osoby s falošnými účtami na sociálnych sieťach.

Je namieste otázka, dokedy necháme sociálne médiá zarábať miliardy na našom jednotnom trhu, aj keď ich ochota prevziať väčšiu zodpovednosť a účinne zakročiť proti cielenému úsiliu šíriteľov takýchto správ, je v mnohých prípadoch otázna.

Obzvlášť, ak sú tými šíriteľmi aj zahraniční aktéri,“ pripomenul štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus, ktorý pri tejto príležitosti odkázal aj na nedávno predstavenú Bezpečnostnú stratégiu a Obrannú stratégiu Slovenskej republiky.

md, foto: archív MK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…