Domov Zahraničie EÚ na konferencii OSN priznala, že nesplní stanovený cieľ

EÚ na konferencii OSN priznala, že nesplní stanovený cieľ

1
0

Minulý týždeň sa v Madride uskutočnila klimatická konferencia COP25. Európska únia, ktorá sa rada vidí v úlohe svetového lídra v oblasti boja proti klimatickej kríze, na konferencii po prvýkrát priznala, že ciele, ktoré si v boji proti zmenám klímy stanovila, nesplní.

V hlavnom meste Španielska sa stretli delegáti z takmer 200 krajín. Cieľom dvojtýždňovej medzinárodnej klimatickú konferencie bolo posilniť úsilie v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Problémy s organizáciou

Klimatická konferencia COP25, je 25-tou konferenciou OSN o zmenách klímy. Predsedajúcou krajinou bolo Chile, hoci sa uskutočnila v Madride.

Pôvodne sa mala konať v Brazílii, no novozvolený brazílsky prezident sa organizácie vzdal kvôli ekonomickým dôvodom, na čo sa Čile prihlásilo o organizáciu tohto podujatia.

Juhoamerická krajina sa však v posledných týždňoch zmieta v protestoch za sociálnu rovnosť, a tak koncom októbra oznámila, že nemôže konferenciu usporiadať. Dohodla sa však so španielskou vládou, a tak sa konferencia uskutočnila napokon v Madride.

EÚ nesplní ciele

Predsedníčku konferencie, čilskú ministerku životného prostredia Carolinu Schmidt, ktorá vyzvala vlády, aby sa zaviazali k ambicióznejším prísľubom na zníženie emisií skleníkových plynov, určite nepotešila správa Európskej únie.

Tá na konferencii po prvýkrát priznala, že podľa všetkého nesplní ciele, ktoré si vytýčila v boji za zmiernenie klimatických zmien.

Ako informovala Európska agentúra pre životné prostredie (EEA), ak zostanú opatrenia v boji proti vypúšťaniu skleníkových plynov také, aké jednotlivé členské štáty EÚ momentálne deklarujú, do roku 2030 sa zníži množstvo vypúšťaných skleníkových plynov do atmosféry z územia krajín EÚ oproti úrovni z roku 1990 len o 30 %.

Únia si pritom stanovila za cieľ znížiť toto množstvo do roku 2030 nie o 30, ale o 40 %. Aj tento cieľ pritom mnohí odborníci označovali ako slabý a žiadali, aby sa únia zaviazala až k 55-percentnému zníženiu emisií do roku 2030, pretože ani zníženie o 40 % by podľa nich nemuselo zabrániť dnes ešte  epredstaviteľným zmenám klimatickej situácie na Zemi.

„Súčasné trendy ukazujú, že v oblastiach ako znižovanie emisií skleníkových plynov, priemyselných emisií, produkcie odpadu či zvyšovania energetickej efektivity a zvyšovania podielu obnoviteľnej energie sa pokrok spomaľuje.

Výhľadovo, súčasná miera pokroku nebude dostatočná na splnenie cieľov vytýčených pre roky 2030 a 2050,“ priznala v aktuálnej správe EEA. Do roku 2050 plánovala únia dostať emisie skleníkových plynov takmer alebo úplne na nulu.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Jeden komentár

  1. Martin Rubáš

    13. decembra 2019 at 8:05

    Zelený úděl bude katastrofa a povede ke strátě pracovních míst, konkurenceschopnosti a prosperity.
    https://www.epshark.cz/clanek/3113/unie-a-jeji-zeleny-udel

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…