Domov Zahraničie EÚ pošle na Balkán až 9 miliárd eur

EÚ pošle na Balkán až 9 miliárd eur

0
0

EÚ minulý týždeň oznámila investície až do výšky 9 miliárd eur v štátoch západného Balkánu, aby pomohla rozvoju dopravnej a energetickej infraštruktúry a podporila ekonomický rast a zamestnanosť.

Európska komisia potvrdila investície v Albánsku, Bosne a Hercegovine, Kosove, Čiernej Hore, Severnom Macedónsku a Srbsku, a to v rokoch 2021 až 2027.

Európska únia plánuje na západnom Balkáne investovať do desiatich hlavných oblastí, vrátane cestných a železničných sietí, obnoviteľných zdrojov energií, znižovania emisií skleníkových plynov, zlepšenia odpadového hospodárstva a vodohospodárstva, rekonštrukcie verejných budov a poskytovania širokopásmového prístupu na internet.

EÚ očakáva reformy a spoluprácu

Komisár pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivér Várhelyi vyzval krajiny západného Balkánu, do ktorého majú plynúť európske investície, na vytvorenie spoločného hospodárskeho priestoru, aby mohli lepšie profitovať z investičných plánov eurobloku.

„Je nevyhnutné mať na Balkáne jednotný hospodársky priestor, pretože tieto investície prinesú mnoho výhod iba vtedy, ak budú fungovať na regionálnej úrovni.

Ekonomické investície môžu výrazne zmeniť tento región v priebehu štyroch až piatich rokov,“ uviedol Várhelyi na spoločnej tlačovej konferencii s kosovským premiérom Avdullahom Hotim.

Brusel navyše v súvislosti s poskytnutím investícií očakáva, že balkánske krajiny zrýchlia politické a ekonomické reformy.

Pomoc aj v boji s pandémiou

Európska únia pomáha balkánskym krajinám aj v zvládaní boja s pandémiou nového koronavírusu. Do Čiernej Hory a Severného Macedónska zaslala dodatočné zásoby ochranných masiek a plášťov.

Ako informuje Európska komisia, EÚ poskytla humanitárnu pomoc zo spoločnej európskej rezervy lekárskeho vybavenia rescEU, vďaka ktorej krajiny v núdzi dostali už viac ako 520-tisíc ochranných masiek.

K spomenutej iniciatíve sa pripojilo aj Slovensko, ktoré do Severného Macedónska poslalo zásoby v hodnote 204-tisíc eur. Pomoc neohrozí potreby SR v súvislosti s pandémiou. Slovensko sa týmito aktivitami pripája k širokej iniciatíve EÚ Team Europe zameranej na podporu partnerských krajín v boji proti novému koronavírusu.

mm, SITA, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Boston Cháru ešte nepodpísal. Môže skončiť v Colorade

Hokejový Boston Bruins už má pod zmluvou osem obrancov, ale stále nie Zdena Cháru. Štyrids…