Domov Zahraničie EÚ v rámci odvetného kroku vyhostila veľvyslankyňu Nikaraguy

EÚ v rámci odvetného kroku vyhostila veľvyslankyňu Nikaraguy

0
0

Európska únia v pondelok vyhlásila vedúcu misie Nikaraguy pri EÚ Zoilu Müllerovú za nežiadúcu osobu. Ide o odvetný krok za vyhostenie veľvyslankyne EÚ Bettiny Muscheidtovej z tejto stredoamerickej krajiny.

„Ide o recipročnú odpoveď na rozhodnutie nikaragujskej vlády z 28. septembra vyhlásiť vedúcu delegácie EÚ v Nikarague za nežiadúcu osobu. EÚ považuje rozhodnutie Nikaraguy za neopodstatnené,“ píše sa vo vyhlásení.

EÚ dodala, že „súčasná politická kríza v Nikarague by sa mala vyriešiť skutočným dialógom medzi vládou a opozíciou“.

Rozhodnutie nikaragujského rezortu diplomacie vyhostiť Muscheidtovú prišlo po tom, ako EÚ požiadala nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu o znovunastolenie demokracie v krajine.

Žiadala tiež prepustenie politických väzňov a dodržiavanie ľudských práv. Vláda Nikaraguy sa navyše nedávno rozhodla prerušiť diplomatické vzťahy s Holandskom, ktoré obvinila zo zasahovania do svojich vnútorných záležitostí a neokoloniálneho správania sa.

Politická situácia v Nikarague

V Nikarague v roku 2018 prepukli masové protesty proti Ortegovi. Policajné zásahy na demonštráciách si vyžiadali viac ako 300 obetí. Počas vlaňajších prezidentských volieb boli zadržaní všetci Ortegovi politickí protivníci.

Ortega (76), bývalý marxistický povstalec, ktorý koncom 70-tych rokov pomáhal zvrhnúť pravicovú diktatúru, sa vrátil k moci v roku 2007. Vo vlaňajších novembrových voľbách, ktoré mnohé krajiny označili za zmanipulované, si zabezpečil štvrté obdobie vo funkcii.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…