Domov Ekonomika Euro v januári oslávilo 20 rokov. Stručné dejiny a zaujímavosti

Euro v januári oslávilo 20 rokov. Stručné dejiny a zaujímavosti

0
0

Vedeli ste, že prvého januára tohto roku oslávilo euro dvadsať rokov svojej existencie? Naša mena je teda stále v tom najlepšom veku. Jej príbeh sa však začal písať oveľa skôr, len krátko po vzniku predchodcu EÚ.

Už vtedy sa totiž zrodila myšlienka silnej spoločnej meny, schopnej kúpnou silou konkurovať doláru či libre. Dnes už vieme, že tento cieľ bol úspešne splnený. Ako ale vyzerala cesta od prvopočiatku až po súčasnosť?

Zrod myšlienky a prvé pokusy

Píše sa rok 1970. Luxemburský premiér, Pierre Werner, odovzdáva Európskej komisii správu, v ktorej sa prvýkrát objavuje idea silnejšej ekonomickej spolupráce medzi jednotlivými členskými štátmi únie (resp. Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré bolo jej predchodcom).

Tu môžeme bádať aj počiatočnú iskru, nenápadný impulz k vzniku spoločnej meny. Vtedajšia ekonomická situácia však myšlienke nepriala. Práve totiž vrcholila kríza medzinárodnej finančnej a menovej sústavy.

Projekt európskeho platidla bol načas odložený. Ďalší krok bol podniknutý až v roku 1979. Vznikol Európsky menový systém, v rámci ktorého sa členské krajiny zaviazali k úzkej hospodárskej spolupráci.

Tá mala mať viacero pilierov. Jedným z nich bolo aj stabilizovanie vzájomných výmenných kurzov a vznik tzv. Európskej menovej jednotky, ktorá bola v podstate predchodcom dnešného eura.

Nešlo o platidlo v bežnom slova zmysle, nemohli ste si zaň kúpiť potraviny, zaplatiť nájom. Jednalo sa o peňažnú jednotku, ktorá vyjadrovala kúpnu silu členských štátov EHS v medzinárodných finančných operáciách, napríklad vo vzťahu k doláru. K spoločnej mene však už nebolo ďaleko.

Euro ako hospodárske lepidlo medzi krajinami

Konkrétne predstavy boli formulované v 80. rokoch. Vyvrcholili tzv. Delorsovou správou, pomenovanou podľa francúzskeho ministra financií, v roku 1989.

Tá navrhovala v troch krokoch centralizovať bankový a platobný systém členských krajín a vznik menovej únie. Definitíva padla pri podpise Maastrichtskej zmluvy 7. februára 1992.

Názov spoločenstva sa zmenil na Európska únia a signatári sa dohodli na vzniku spoločnej meny. V nasledujúcich siedmich rokoch sa dolaďovali špecifiká.

Stanovili sa ekonomické limity, ktoré sa členské štáty zaviazali splniť (napríklad strop rozpočtového deficitu, zjednotenie fiškálnych politík a podobne).

Spoločná mena mala byť jednotným vyjadrením hospodárskej sily únie, centralizačným a zjednocovacím prvkom. Euro oficiálne vzniklo 1. januára 1999.

Slovensko spoločnú menu prijalo za svoju pred desiatimi rokmi. Eurom u nás môžeme regulérne platiť od 1. januára 2009.

Vedeli ste, že…

  • v rozmedzí rokov 1999 až 2001 existovalo euro len ako bezhotovostná mena? Slúžilo predovšetkým na platby kartou a bankové transakcie.
  • symbol meny – € – je založený na gréckom písmene epsilon?
  • zatiaľ poslednou krajinou, ktorá prijala euro, je Litva? Stalo sa tak 1. januára 2015. Predpokladá sa, že ďalším adeptom na vstup do Eurozóny by malo byť Bulharsko, ktoré je najchudobnejším štátom EÚ.
  • eurom sa dá platiť aj v krajinách mimo EÚ, okrem iného aj v Čiernej Hore, Kosove, či dokonca v Zimbabwe?
  • V auguste 2018 bolo v obehu približne 1,2 trilióna eur?

Šimon Briatka, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…