Domov Ekonomika Eurokomisia upozorňuje Slovensko, že bez reforiem môže schudobnieť

Eurokomisia upozorňuje Slovensko, že bez reforiem môže schudobnieť

0
0

Slovenská ekonomika už rastie osem rokov po sebe. Mohlo by sa zdať, že všetko je v poriadku. Na trhu práce je dokonca toľko ponúk, že ich nestíhame obsadzovať. Máme až 75-tisíc voľných pracovných miest. A v tom je problém, lebo bez práce je zhruba 200-tísíc ľudí.

Ich vzdelanie či slabé pracovné návyky sú nedostačujúce. Ďalších 50 tisíc pracovných miest u nás obsadili ľudia zo zahraničia, napríklad zo Srbska či Ukrajiny. Našinci na tieto miesta nechceli ísť alebo nemali požadovanú kvalifikáciu.

V ekonomike sa začínajú kopiť štrukturálne problémy, ktoré z niekdajšieho ekonomického tigra môžu v budúcnosti urobiť veľmi „lenivého psa“. Upozorňujú na to ekonómovia, mnohé think‑tanky a naposledy aj Európska komisia.

Reformy alebo pád

V pravidelnom hodnotení ekonomiky a reformných zámerov upozornila Slovensko, že je potrebné jasne pomenovať dlhodobo pretrvávajúce slabiny, ako je neschopnosť tisícov ľudí začleniť sa do trhu práce, slabé školstvo, upadajúce zdravotníctvo, bujnejúca byrokracia a korupcia.

Krajina má podľa komisie možnosť začať sa sústrediť na riešenie týchto problémov a zvýšiť potenciál ekonomiky a jej bohatstvo alebo vystaviť sa riziku, že v budúcnosti bude musieť čeliť klesajúcej konkurencii, stagnácii, resp. poklesu.

„Zo strednodobého hľadiska sa dá očakávať zlepšenie podmienok na trhu práce, avšak z dlhodobá nezamestnanosť, obmedzené pracovné možnosti pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, nízka mobilita ľudí a veľké ekonomické rozdiely medzi Bratislavou a východnou časťou krajiny sa môžu stať výraznou prekážkou rozvoja krajiny,“ uvádza sa v najnovšom hodnotení Bruselu.

Komisia si všíma, že problémy na trhu práce sú spôsobené najmä nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily v niektorých sektoroch ekonomiky.

„Slabé výsledky vzdelávacieho systému a nedostatky založené na socio‑ekonomickom prostredí sú výraznými prekážkami pre tzv. inkluzivny rast,“ dodáva eurokomisia.

Medzera DPH

K tomu všetkému sa pridáva aj nízka schopnosť finančnej správy vybrať na dani z pridanej hodnoty dostatočné množstvo peňazí pre štátny rozpočet. „Fiškálne príjmy stúpajú, výber daní sa síce zlepšil, no stále pretrváva problém tzv. medzery vo výbere DPH,“ mieni eurokomisia.

Medzera DPH je rozdiel medzi optimálnymi možnosťami výberu tejto dane a jej skutočnou výťažnosťou. Tento ukazovateľ sa síce v posledných rokoch výrazne zlepšil, stále však nie sme ani na úrovni roku 2006.

V súčasnosti vyberieme asi o 28 percent menej DPH, ako by sme mohli, keby sa nerobili podvody a všetko by fungovalo tak ako má. Pred 12 rokmi bola medzera asi 26 percent.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…