Domov Zahraničie Európa postupne otvára hranice

Európa postupne otvára hranice

0
0

Hoci, ako sa ukazuje, pandémia koronavírusu ešte ani zďaleka nie je na ústupe, európske krajiny sa odhodlali k ďalšiemu otváraniu hraníc. Po tom, čo môžu európski občania v rámci EÚ cestovať už takmer bez obmedzení, do Európy už môžu pricestovať aj občania tretích krajín.

Európska únia (EÚ) v posledný júnový deň oznámila, že otvorí svoje hranice cestovateľom zo 14 krajín. Väčšina Američanov si však v súvislosti s nárastom počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch bude musieť ešte minimálne dva týždne počkať.

Podobne sú na tom občania Ruska, Brazílie a Indie. Únia plánuje zoznam každých 14 dní prehodnocovať.

Na územie európskej dvadsaťsedmičky a ďalších štyroch krajín schengenského priestoru môžu od 1. júla pricestovať občania Alžírska, Austrálie, Kanady, Gruzínska, Japonska, Čiernej Hory, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Južnej Kórey, Thajska, Tuniska a Uruguaja.

V prípade „potvrdenia reciprocity“ by mala byť pätnástou takouto krajinou Čína. Peking však musí najprv zrušiť obmedzenia pre cestovateľov z EÚ.

Zároveň platí, že aj ostatné uvedené krajiny musia zrušiť obmedzenia pre EÚ, ak také majú.

Počet obetí prekročil 500-tisíc

Počet obetí koronavírusu vo svete presiahol koncom mesiaca jún pol milióna. Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 už počas uplynulého víkendu globálne prekročil hranicu 10 miliónov.

Najtuhší boj s nákazou zvádzajú v posledných týždňoch Spojené štáty americké, India a Brazília. V spomenutých krajinách rastie počet potvrdených prípadov po desiatkach tisíc denne.

ano, SITA,  foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Každá piata rodina nemá rezervu ani na mesiac

Koronakríza prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina v súčasnosti nemá rezervu už…