Domov Zahraničie Európa sa postupnými krokmi vracia do „normálu“, otáznik visí nad Afrikou

Európa sa postupnými krokmi vracia do „normálu“, otáznik visí nad Afrikou

0
0

V niektorých štátoch sveta už postupne dochádza k uvoľňovaniu opatrení prijatých v súvislosti so šírením nového koronavírusu, iné ešte len smerujú na svoj vrchol nákazy. Epicentrum pandémie by sa mohlo presunúť do Afriky, ktorej zdravotné systémy na to nebudú pripravené.

V Európe stúpa Rusko

Španielsko a Taliansko, ktoré boli koronavírusom najpostihnutejšími štátmi Európy, pomaly ale isto smerujú k normálnemu chodu krajiny.

Ľudia už môžu vychádzať z domu i športovať von, profesionálni športovci dostali povolenie využívať tiež klubové zariadenia, haly či štadióny. Podobne v postupných krokoch sa k predkoronavírusovému životu vracajú aj Nemci, či naši západní susedia.

Odlišná situácia je však v Rusku, ktoré v posledných dňoch minulého týždňa hlásilo viac ako 10 tisíc nakazených denne a celkovo presiahli 200 tisíc infikovaných, medzi nimi napríklad aj ministerka kultúry.

Vzhľadom na toto číslo však krajina hlásila pomerne nízku úmrtnosť, a to „len“ necelých 2 tisíc osôb. Hranicu 200 tisíc infikovaných preskočila už aj Veľká Británia, kde sa však tiež zdá, že čísla klesajú a pandémiu sa podarilo dostať pod kontrolu.

V niektorých štátoch sa deti vrátili do škôl.

Trump myslí viac na voľby

S uvoľňovaním opatrení začali aj v Spojených štátoch, hoci čísla nakazených a tých, čo chorobe podľahli, naďalej výrazne rastú. Krajina hlásila takmer 1,4 milióna nakazených a viac ako 80 tisíc zomretých.

Pozitívne testovaní sa objavili aj v Bielom dome. Jednou z nich bola hovorkyňa viceprezidenta Pencea. Napriek tomu však prezident Trump oznámil, že krajina sa vracia do normálu a v blízkom čase rozpustí krízový štáb na boj proti koronavírusu.

V krajine pritom naďalej umiera priemerne tisíc ľudí každý deň. Kritici prezidenta preto obviňujú Trumpa, že pre naštartovanie ekonomiky pred novembrovými prezidentskými voľbami je ochotný obetovať aj zdravie Američanov.

Koronavírus vo svete

K 12. máju 2020 bolo vo svete potvrdených 4 310 129 prípadov nákazy, z toho 290 437 nakazených chorobe COVID-19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 212 krajín sveta.

Najviac dotknutou krajinou boli USA (1 394 907 prípadov), pričom evidovali aj najviac úmrtí (82 551). európskych krajín eviduje najviac prípadov nákazy Španielsko (269 520), Rusko (232 243) a Veľká Británia (226 463).

Nad Afrikou visí otáznik

Veľkou neznámou je Afrika, kde sa podľa posledných informácií šíri vírus rýchlo, čo je však horšie, šíri sa nekontrolovateľne a v skutočnosti vzhľadom na slabú úroveň zdravotných systémov jednotlivých afrických krajín, nie je možné ani presne povedať, koľko ľudí sa už koronavírusom nakazilo.

Svetová zdravotná organizácia (WHO) už varovala, že je veľmi pravdepodobné, že svetové epicentrum nákazy sa presunie práve na čierny kontinent. WHO zároveň upozornilo, že by tu mohlo na ochorenie zomrieť až takmer 200 tisíc ľudí.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…