Domov Zahraničie Európska komisia má za cieľ zlepšiť kvalitu pitnej vody a boj proti plastovému odpadu

Európska komisia má za cieľ zlepšiť kvalitu pitnej vody a boj proti plastovému odpadu

0
0

Európska únia už 30 rokov reguluje zaistenie prístupu ku kvalitnej pitnej vode. Európska komisia predložila minulý týždeň nový legislatívny návrh, ktorým sa má zabezpečiť lepší prístup a vyššia kvalita pitnej vody pre všetkých Európanov.

Táto iniciatíva je jednou zo zásady Európskeho piliera sociálnych práv, ktorá bola schválená na summite v Göteborgu s cieľom zaistiť Európanom prístup k základným službám vo vyhovujúcej kvalite.

Návrh legislatívy je aj reflexiou na prvú úspešnú európsku iniciatívu občanov „Právo na vodu“, ktorú podporilo až 1,6 milióna občanov v rôznych členských štátoch Európskej únie.

Európsky pilier sociálnych práv

Európsky pilier sociálnych práv je balíček práv pre občanov EÚ, ktorý bol schválený v Göteborgu predsedami vlád a prezidentmi.

Tento balíček prináša 3 hlavné kategórie účinnejších práv pre občanov, ako rovnaký prístup a príležitostí na trh práce, spravodlivejšie pracovné podmienky a sociálnu ochranu a začlenenie.

Cieľom balíčka je dodržiavať až 20 zásad, ktoré zahrňujú rôzne oblasti základných práv občanov EÚ.

Prístup k pitnej vode pre všetkých

Európania majú už dlhodobo garantovaný prístup ku kvalitnej pitnej vode, no cieľom predloženej legislatívy je reflektovať nové vedecké poznatky a zakomponovať ich do zákonov tak, aby sa obmedzili nové látky, ktoré by mohli ohrozovať jej kvalitu.

Okrem zvýšenia nárokov na kvalitu samotnej pitnej vody sa európska legislatíva zameria aj na prístup k nej. Ide o zaistenie prístupu pre všetky skupiny obyvateľstva, ktoré dnes nemajú tento prístup bezproblémový.

Prakticky by sa mali vytvoriť mechanizmy, ktoré umožnia prístup k vode vo verejných priestranstvách aj budovách.

Voda z vodovodu na prvom mieste

Okrem zaistenia prístupu k pitnej vode a dostatočnej kvality, ktorá musí vychádzať z najnovších vedeckých poznatkov, je nevyhnutné poskytovať spotrebiteľom aj dostatočnú informovanosť.

Informácia o kvalite vody v mieste ich bydliska je nevyhnutná, ešte dôležitejšie je však priniesť túto informáciu priamo spotrebiteľom, najlepšie aj prostredníctvom on-line nástrojov. Zároveň je dôležité vytvoriť dôveru voči vode z vodovodu.

Štatistiky Európskej komisie uvádzajú, že ak by obyvatelia EÚ prestali kupovať vodu vo fľašiach, domácnosti by mohli ročne ušetriť až okolo 600 miliónov eur. Nehovoriac o zníženej záťaži na životné prostredie minimalizáciou plastového odpadu.

Kvalita vody z vodovodu na Slovensku

Podľa viacerých štúdií je voda z vodovodu tou najlepšou alternatívou pre človeka. Obsahuje vyvážené prirodzené látky, ktoré potrebuje ľudské telo.

Kontrola pitnej vody sa vykonáva pravidelne a dokonca raz ročne odoberú slovenské vodárne tisícky vzoriek po celej krajine, ktoré podliehajú tisíckam analýz.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…