Domov Zahraničie Európska komisia predstavila plán pre zefektívnenie práce Európskej Únie

Európska komisia predstavila plán pre zefektívnenie práce Európskej Únie

0
0

Európska komisia predstavila praktické opatrenia, ktorých cieľom je efektívnejšia Európska únia tak, aby sa dosiahlo lepšie prepojenie medzi lídrami EÚ a samotnými občanmi. Dokument predstavili pod názvom: Európa, ktorá prináša výsledky: inštitucionálne možnosti na zefektívnenie činnosti EÚ.

Iniciatíva Európskej komisie nadväzuje aj na bratislavský plán, ktorý sa predstavil na neformálnom stretnutí lídrov EÚ počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Samotný proces približovania sa občanom EÚ, ako aj predstavenie súčasných návrhov je aj pokračovaním Rímskej deklarácie. Práve inštitucionálna reforma EÚ je dôležitým prvkom fungovania EÚ.

Európa, ktorá prináša výsledky: inštitucionálne možnosti na zefektívnenie činnosti EÚ

Dokument prináša viacero návrhov na riešenie efektívnosti Európskej únie. Jedným z návrhov je aj diskutovaná otázka vytvorenia nadnárodného volebného obvodu, ktorý by vznikol z neobsadených kresiel v Europarlamente, ktoré zostanú po vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

Tento návrh by platil pre voľby do Európskeho parlamentu na volebné obdobie 2019 – 2024. Komisia však túto zmenu uplatní až po jednomyseľnom súhlase všetkých členov Rady, teda súhlase všetkých 27 členských štátov.

Riadiaci proces v EÚ

Jedna z potenciálnych možností zefektívnenia práce EÚ by mohla byť dvojitá funkcia predsedu Komisie a Rady. Kedy by predseda Európskej komisie a predseda Európskej rady boli jedna a tá istá osoba, čím by sa zlepšil komunikačný rámec vo vnútri EÚ, aj keď by obe inštitúcie pracovali nezávisle.

Dialóg ako základ riešenia problémov

Európska komisia spoločne s ostatnými inštitúciami ako aj národnými orgánmi uskutočnila od roku 2012 skoro 500 verejných diskusií, ktoré sú zamerané na konzultácie ohľadne budúcnosti Európy.

Celkovo súčasný návrh počíta s otvoreným a aktívnym dialógom s občanmi pred voľbami do Európskeho parlamentu.

jus, foto: shutterstock, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…