Domov Ekonomika Európska komisia: Pustite sa do reforiem

Európska komisia: Pustite sa do reforiem

0
0

Bruselskí analytici upozorňujú slovenskú vládu, že nie je dobré, aby v čase hospodárskeho rastu nenehávala ekonomiku na deficitnej infúzii, ale má sa viac usilovať o vyrovnaný rozpočet. Odporúčajú jej tiež, aby viac bojovala proti korupcii a nezanedbávala školstvo.

Dobrý vývoj slovenskej ekonomiky neznamená, že môžeme zaspať na vavrínoch. Naopak, vláda by mala využiť, že sa ekonomike darí a začať viac reformovať školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo, trh práce, či odstraňovať korupciu v štátnej sfére a zodpovednejšie sa správať k štátnemu rozpočtu.

Vyzýva nás k tomu Európska komisia (EK) v pravidelnom ročnom hodnotení členských krajín. S reformami by sme podľa Bruselu nemali otáľať, ale pustiť sa do nich najneskôr do konca budúceho roka.

Myslite na horšie časy

Eurokomisia často upozorňuje krajiny, aby sa snažili nielen z krátkeho časového hľadiska, ale aj dlhodobo dávať pozor na štátne rozpočty a nemíňali viac, ako je potrebné.

Teda aby mínusové hospodárenie využívali na podporu ekonomiky v čase, keď klesá a nedarí sa jej. Naopak, v období ekonomického rastu by mali myslieť na horšie časy, čiže hospodáriť s plusom a ušetrené peniaze odkladať do rezervy.

„Vo verejných financiách EK odporúča Slovensku posilniť konsolidáciu a zabezpečiť udržateľnosť v súlade s požiadavkami Paktu rastu a stability,“ povedal Jana Cappello zo Zastúpenia EK na Slovensku.

Dodržiavať pravidlá paktu v praxi znamená usilovať sa o vyrovnané verejné financie.

Korupcia omína stále viac

Ďalšie odporúčanie sa týka kvality školstva, učiteľského zboru a začleňovania detí so slabším rodinným zázemím, kde je potrebné zastaviť pokles kvality školských výsledkov, ktoré potvrdili viaceré medzinárodné testovania.

Komisia vyzýva vládu aj na lepšiu politiku v zamestnanosti, zlepšenie podnikateľského prostredia, vymožiteľnosti práva a zníženie korupcie, ktorú ľudia na Slovensku začínajú považovať za stále väčší problém.

Európska Komisia odporúča:
Verejné financie
  –  posilniť konsolidáciu a zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť
–  zvýšiť efektívnosť výdavkov na zdravotníctvo pri účinnejšej
–  implementácii projektu Hodnota za peniaze
Zamestnanosť a vzdelávanie
 –  skvalitniť aktívne opatrenia trhu práce na zníženie počtu dlhodobo  nezamestnaných cez individuálne služby a cielené školenia
–  zabezpečiť väčšiu účasť žien na trhu práce aj cez rozširovanie dostupnej  a kvalitnej starostlivosti o deti
–  zlepšiť výsledky vo vzdelávaní, začleňovať rómske deti do hlavného  vzdelávacieho prúdu
Podnikateľské prostredie a verejná správa
 –  zvýšiť úroveň hospodárskej súťaže a transparentnosti vo verejnom obstarávaní
– znížiť administratívnu a regulačnú záťaž
–  znížiť trvanie súdnych konaní
– ráznejšie zakročiť proti korupcii, pretože bráni efektívnemu využívaniu verejných prostriedkov a deformuje hospodársku súťaž

Časť eurofondov sa u nás iba zohriala

Takmer každé šieste euro, ktoré v rokoch 2013 až 2016 prišlo na Slovensko z Bruselu, sme museli vrátiť späť. Spolu ide o stovky miliónov eur. Informoval o tom Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF) vo výročnej správe, v ktorej sa uvádza, že za posledné tri roky boli pochybenia zistené v takmer 1400 prípadoch čerpania.

„Na väčšinu nezrovnalostí prišli slovenské kontrolné úrady,“ cituje správu OLAF agentúra TASR.

V pomere k tomu, čo sme dostali, sme ako krajina museli spomedzi všetkých členov únie vrátiť najviac. OLAF vlani uzavrel vyše 270 prípadov a rovnaké množstvo nových aj otvoril.

Dokopy úrad podľa agentúry vydal takmer 350 odporúčaní, po ktorých bolo potrebné vrátiť do Bruselu vyše 630 miliónov eur.

„Som presvedčený, že pri tom vrátení peňazí je najväčším dôvodom korupcia, ktorá sa, samozrejme, prejaví ako predraženie tých produktov alebo ako nezmyselne nakúpené veci,“ citovala TASR europoslanca Richarda Sulíka.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…