Domov Zahraničie Európska únia chce byť silným svetovým hráčom

Európska únia chce byť silným svetovým hráčom

0
0

Minulý týždeň Európska komisia navrhla navýšiť rozpočet pre vonkajšiu činnosť, aby EÚ dokázala pre budúce programové obdobie pružnejšie a efektívnejšie reagovať na globálne výzvy, ktoré prináša súčasné obdobie.

Cieľom predloženého návrhu je pomôcť EÚ pri budovaní globálnej úlohy samotnej únie. Návrh počíta s navýšením sumy v rozpočte, pre obdobie 2021 – 2027, až na 123 miliárd eur, čo predstavuje 30 % navýšenie na vonkajšiu činnosť únie.

Vysoká predstaviteľka a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová vyhlásila, že len spoločný postup všetkých krajín EÚ môže mať silný vplyv, ktorý by samostatne ani jedna z krajín nebola schopná dosiahnuť.

Kritici však poukazujú, že v prvom rade je potrebné budovať obranné spôsobilosti, ktoré jednotlivé členské štáty dlhodobo podceňujú.

Federica Mogherini

Hlavné prvky a nástroje navýšeného rozpočtu pre vonkajšiu činnosť

Celkové navýšenie rozpočtu pre vonkajšiu činnosť o 30 % by mohol priniesť flexibilitu a možnosť sa lepšie adaptovať na meniace sa svetové bezpečnostné prostredie.

Zároveň by novonavrhnuté, alebo upravené nástroje vonkajšej činnosti EÚ mali zahrňovať nástroj susedstva, rozvoja a medzinárodnej spolupráce, nový európsky nástroj pre jadrovú bezpečnosť, nástroj predvstupovej pomoci, nástroj humanitárnej pomoci a ďalšie nástroje, ktoré majú prispieť k budovaniu silnejšej únie.

Európsky mierový nástroj

Vysoká predstaviteľka Federica Mogheriniová by rada zriadila nad rámec rozpočtu EÚ aj Európsky mierový nástroj, ktorý by disponoval s približne 10 miliardami eur, takým spôsobom, aby mohli byť využívané pre posilňovanie svetového mieru za účasti Európskej únie.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bayern, Real aj Barcelona. Víkend sa niesol v znamení sklamaných favoritov

Zatiaľ čo anglický Liverpool či taliansky Juventus naďalej kraľujú domácim súťažiam a cez …