Domov Slovensko Európska únia sa dohodla na uhlíkovej neutralite

Európska únia sa dohodla na uhlíkovej neutralite

0
0

26 členských krajín EÚ sa zaviazalo k spoločnému postupu pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Výnimku dostalo iba susedné Poľsko, ktoré má čas svoje rozhodnutie prehodnotiť do konca júna budúceho roka. Slovensko na dvojdňovom summite v Bruseli zastupoval predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Už počas leta Slovensko avizovalo, že túto iniciatívu EÚ víta. Vyslovene však nepovedalo áno. Po rokovaniach v Bruseli už je jasné, že Slovensko je medzi krajinami, ktoré sa dohodli na spoločnom postupe v tomto opatrení.

Riadna dohoda

„Výsledok je známy. Podarilo sa dohodnúť všetkým 26 krajinám, s výnimkou Poľska, ktoré aj vzhľadom na to, aké obrovské percento ich vyrobenej elektriny pochádza z uhoľných elektrární, si vyžaduje osobitný prístup,“ povedal premiér Pellegrini.

V júni budúceho roka sa na summite k tejto otázke vrátia a prehodnotia aj spomínané Poľsko. Poľsko vo vysokej miere profituje práve z ťažby uhlia.

Je teda na mieste hovoriť o tom, že sa poľská strana obáva o veľkú ranu s ohľadom na veľké straty pracovných miest. Pellegrini však verí, že Poľsko napokon presvedčia.

Babiš otvoril tému jadra

Český premiér Andrej Babiš presadil aj to, že na summite sa v závere hovorilo aj o jadrovej energii. V predbežnom dokumente je klauzula, ktorá hovorí o energetickom mixe.

Ten si bude môcť stanoviť každá krajina EÚ individuálne. Tento dodatok privítali aj iné krajiny, a ja Slovensko. Právu u nás tvorí atómová energia väčšinu podielu vyrobenej elektriny.

Elektrické autá – problematické dotácie

V súvislosti s opatreniami, ktoré majú prispieť k ozdravovaniu životného prostredia Slovensko minulý rok vytvorilo systém, v ktorom bolo možné zažiadať o finančný príspevok na nákup elektromobilu.

Žiadosti sa však budú musieť vytvárať odznova, pretože IT systém zlyhal. Ministerstvo hospodárstva tak stanovilo nové férové podmienky. Podpora je odhadovaná na 1 000 vozidiel. Finančná podpora bude vo výške od 5 000 do 8 000 eur.

Denis Ruščák, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…