Domov Zahraničie Európska únia sa pripravuje na všetky alternatívy k Brexitu

Európska únia sa pripravuje na všetky alternatívy k Brexitu

0
0

Minulý týždeň Európska komisia zverejnila dokument, v ktorom bližšie popísala procesy v súvislosti s rokovaniami medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou, ich cieľom je pripraviť členské štáty na všetky možnosti, ktoré môžu nastať v súvislosti s odchodom Británie z EÚ.

Po úspešnom referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie v roju 2016, tzv. brexite, bola oficiálne doručená žiadosť o vystúpenie 29. marca 2017. Tento deň je kľúčový pre všetkých aktérov, teda ako pre všetky členské štáty Európskej únie, tak aj pre samotnú Britániu.

Tak ako je nastavený právny rámec, v súlade s článkom 50 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii, musí prísť k ukončeniu uplatňovania zmlúv, teda všetky primárne a sekundárne právne predpisy Európskej únie prestanú pre Veľkú Britániu platiť od 30. marca 2019, ak nepríde k inej dohode.

Dve možné alternatívy odchodu Veľkej Británie z EÚ

Veľká Británia začala hneď po svojom oznámení rokovania s EÚ o odchode a stanovení tzv. prechodného obdobia, kedy budú ešte v Británii platiť právne predpisy EÚ. Vzhľadom na súčasnú situáciu a neľahké rokovania medzi EÚ a Veľkou Britániou sú dnes v hre dva hlavné možné scenáre.

Prvým je vzájomná dohoda, ktorá musí byť ratifikovaná pred 30. marcom 2019, vtedy získa Veľká Británia ešte ďalších 21 mesiacov tzv. prechodného obdobia, ktoré jej umožní postupný prechod na nové podmienky.

Ak sa však dohoda neratifikuje pred 30. marcom 2019, stráca Veľká Británia možnosť tzv. prechodného obdobia. Presne od tohto dňa tak nebude už právny rámec pre Veľkú Britániu platiť, nastane tzv. tvrdý brexit, bez riadeného odchodu.

Môže nastať aj tzv. tvrdý brexit

Aj keď v súčasnosti neustále prebiehajú rokovania, čas sa kráti. EÚ sa snaží o dosiahnutie dohody, ktorú ale podkopáva nejednotnosť vo vláde Theresy Mayovej, kedy aj samotná konzervatívna strana Mayovej je nejednotná.

Nedávny odchod dvoch kľúčových ministrov, Borisa Johnsona a Davida Davisa je toho jasným dôkazom. Vzhľadom na tieto okolnosti je potrebné pripraviť členské krajiny, ale vlastne aj celú Európsku úniu a jej inštitúcie, na možné eventuality, ktoré môžu zlyhaním týchto rozhovorov vzniknúť.

Dnes je jasné, že je potrebné, aby sa všetci aktéri pripravili aj na možnosť, že od konca marca 2019 budeme na Veľkú Britániu pozerať aj ako na tretiu krajinu, kedy nás už s ňou nebude spájať vôbec nič.

Prestane byť členským štátom EÚ a bude potrebné, aby sa nastavili všetky vzájomné vzťahy nanovo. Prípadná ratifikovaná dohoda by viaceré tieto oblasti dokázala vyriešiť.

Nový britský vyjednávač Raab so šéfom pre brexit EÚ Barnierom.

Zmena na poste britského ministra pre Brexit

Novým ministrom pre brexit sa v Mayovej vláde po nedávnom odchode predchádzajúceho ministra Davida Davisa stal Dominic Raab.

Davis kritizoval premiérku Mayovú, že presadzuje tzv. mäkký brexit, ktorý by umožnil vzájomnú spoluprácu s EÚ na viacerých úrovniach, ale pri nevyhnutnosti podriadiť sa určitým normám EÚ, čo však ale zástancovia tzv. tvrdého brexitu, ako bol aj Davis, vytrvalo odmietajú.

Prehnané očakávania Británie

Veľká Británia by aj počas prechodného obdobia musela prispievať do rozpočtu EÚ, ale už bez možnosti ovplyvňovania samotného chodu. Podstata sporu je jednoduchá, Británia by si rada užívala výdobytky členstva v EÚ, ale bez nutnosti rešpektovania jej pravidiel.

Toto však Únia odmieta. Ak bude mať Británia záujem o určité výhody, bude sa musieť v určitých bodoch podriadiť a dodržiavať naše pravidlá.

Súčasný stav dohody

Podľa súčasne dojednaných plánov medzi EÚ a Britániou, ktoré nedávno predstavila Theresa Mayová, v duchu tzv. mäkkého brexitu by mala Británia dodržiavať spoločné smernice pre poľnohospodárske produkty a tovary výmenou za voľný obchod bez ciel a hraničných kontrol.

jus, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…