Domov Zahraničie Európska únia vyhlásila vojnu jednorzovým plastovým výrobkom

Európska únia vyhlásila vojnu jednorzovým plastovým výrobkom

0
0

Počas uplynulého plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu sa hlasovalo aj o dôležitých témach ochrany životného prostredia. Únia sa zhodla, že je potrebné ukončiť plytvanie a znečisťovanie zemegule jednorazovými plastovými výrobkami.

Európsky parlament okrem iného hlasoval aj o ochrane kvality pitnej vody, alebo zahlasoval za znižovanie antibiotík v živočíšnej výrobe. No jedno zo zásadných rozhodnutí bolo skoncovať s jednorazovými plastovými výrobkami ako sú plastové slamky, príbory, taniere, paličky na balóny či vatové tyčinky, ktoré tak budú v EÚ od roku 2021 zakázané.

Hlasovanie o zákaze plastov na jedno použitie

Európsky parlament zahlasoval o zákaze plastov na jedno použitie s 571 hlasmi za, 53 hlasov bolo proti a 34 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Aj napriek pozitívnej správe z Európskeho parlamentu, je nevyhnutné pre nadobudnutie účinnosti, aby bolo nariadenie schválené aj jednotlivými členskými štátmi.

Plast – najväčší znečisťovateľ svetových morí a oceánov

Podľa Európskej komisie, ktorá toto nariadenie navrhla, je až 80 % odpadu v moriach a oceánoch tvorených plastmi a z nich až 70 % patrí práve k typu jednorazových plastových výrobkov.

Druhým dôvodom je, že Čína sa tento rok rozhodla zakázať ďalší dovoz cudzích odpadov na recykláciu na jej územie, kam smerovala aj väčšina odpadu z EÚ, vrátane plastového odpadu.

Prečo je plast zlý pre životné prostredie

Celkovo možno považovať plast za veľmi praktický, uplatniteľný ako aj ekonomicky výhodný materiál. Problém ale spočíva v jeho nízkej recyklovateľnosti aj vzhľadom na nízku obstarávaciu cenu.

V konečnom dôsledku, ale vznikajú dodatočné náklady na jeho odpratanie. Práve nedostatočná separácia odpadov a ich malá recyklovateľnosť spôsobili zaplavenie oceánov a morí práve plastmi.

jus, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…