Domov Ekonomika Európske ceny plynu výrazne vzrástli

Európske ceny plynu výrazne vzrástli

0
0

Európske ceny plynu v utorok výrazne vzrástli, keď referenčný kontrakt na plyn vyskočil až o 19 % a opäť sa dostal nad 200 eur za megawatthodinu (MWh).

Cena referenčného kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa na burze v Amsterdame neskoro popoludní dostala až na 207 eur za MWh.

V rannom obchodovaní sa ešte predával po 179,5 eura za MWh. Kontrakt na plyn na holandskej burze TTF je považovaný za smerodajný pre ceny na európskom trhu s plynom. 

Dôvodmi prudkého nárastu ceny sú vyhrážky ruského koncernu Gazprom, že uvalí sankcie na ukrajinský štátny koncern Naftogaz, čo by znamenalo zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie.

Ďalším faktorom je únik plynu a poškodenie dvoch plynovodov smerujúcich po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka.

Zatiaľ nie je jasné, čo úniky plynu vyvolalo, ale európski politici a bezpečnostní experti tvrdia, že ich zrejme spôsobili trhliny v plynovodoch spôsobené sabotážou.

Ani jeden z poškodených plynovodov v čase úniku nebol v prevádzke. Ich poškodenia však zmarili aj posledné nádeje, že Európa by mohla pred začiatkom zimy ešte dostať plyn cez Nord Stream 1.

Aj preto sa Európa obáva, že dôvodom úniku plynu z týchto dvoch plynovodov je sabotáž s cieľom poškodiť dôležitú infraštruktúru, ktorá je súčasťou sporu s Ruskom po jeho útoku na Ukrajinu.

Preto požaduje dôsledné vyšetrenie oboch incidentov.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…