Domov Zahraničie Európsky orgán práce by mohol na Slovensku začať fungovať do leta

Európsky orgán práce by mohol na Slovensku začať fungovať do leta

0
0

Koronakríza zdôraznila význam pracovnej mobility v EÚ. Rozbeh nového Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave je dobrou správou aj pre našich cezhraničných zamestnancov.

Slovenská republika sa stala hostiteľskou krajinou Európskeho orgánu práce, známom aj pod skratkou ELA, ešte v júni 2019. Spolu s touto novou agentúrou Európskej únie prichádza na Slovensko nielen prestížna inštitúcia, ale aj kvalifikovaná pracovná sila a nové príležitosti.

„Pandémia ochorenia COVID-19 je zdravotná, ale tiež sociálna kríza, pre ktorú sa mnohí občania EÚ dostali do ekonomickej tiesne. Čelia neistote a obmedzeniam pri výkone zamestnania.

Slovensko chce preto ako hostiteľská krajina Európskeho orgánu práce spolu s ďalšími partnermi v Únii prispieť k väčšej ochrane cezhraničnej pracovnej mobility a lepšej koordinácii sociálneho zabezpečenia,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Dodal, že len tak budú občania cítiť, že EÚ má k nim blízko a o skvalitnení našich životov sa nerozhoduje iba v Bruseli, ďaleko od nás.

Ukážka slovensko-rumunskej spolupráce

O blížiacom sa príchode Európskeho orgánu práce na Slovensko rokoval štátny tajomník rezortu diplomacie SR aj s výkonným riaditeľom ELA Cosminom Boiangiuom, rumunským diplomatom, ktorého kandidatúru podporilo aj Slovensko.

Predpokladaným termínom oficiálneho spustenia prevádzky ELA v Bratislave je 1. júl 2021. „Rád by som ocenil vynikajúcu spoluprácu medzi Slovenskom a Rumunskom.

Zhodujeme sa v názore, že EÚ by mala pri rozhodovaní o umiestňovaní nových agentúr prihliadať aj na aspekt geo­grafickej vyváženosti a ocenenia usilovnosti tzv. nových členských štátov.

Nezabudli sme na to, ako nás vláda v Bukurešti podporovala v snahe získať sídlo ELA pre Bratislavu, čo sa napokon aj podarilo,“ priblížil Martin Klus. Koncom minulého roka zase pre zmenu Slovensko úspešne podporilo Rumunsko v kandidatúre na umiestnenie sídla Európskeho centra pre kybernetickú bezpečnosť.

Ostrému spusteniu prevádzky novej inštitúcie v Bratislave bude ešte predchádzať podpísanie dohody.Rozhovory o finalizácii textu zmluvnej základne s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj ďalšími expertmi či právnikmi, by mohli byť aj napriek pretrvávajúcim prekážkam spojeným s pandémiou koronavírusu ukončené do niekoľkých týždňov.

md, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Vláda plných cintorínov

To, čo predvádza vláda Igora Matoviča, nikdy na Slovensku nebolo. Nie je to len nezvládnut…