Domov Zahraničie Európsky parlament priniesol revolučné zmeny

Európsky parlament priniesol revolučné zmeny

0
0

Minulý týždeň bolo v Európskom parlamente rušno, okrem prijatia diskutovaného zákona o ochrane autorských práv, prijal parlament aj ukončenie povinného striedania takzvaného letného a zimného času a tiež priniesol zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie.

Európsky parlament tesne pred voľbami prijíma zásadné zákony, ktoré ovplyvnia život všetkých Európanov. Hádam najviac diskutovaným a kontroverzným bol návrh zákona o ochrane autorských práv, ktorý poslanci schválili v pomere 348 za ku 274 proti, 36 sa zdržalo.

Nový autorský zákon

Nový zákon o ochrane autorských práv obsahuje kontroverznú časť, ktorá sa venuje reforme pravidiel autorských práv v on-line priestore.

Kontroverzné boli najmä články 11 a 13, na ktoré sa najviac upriamila pozornosť, lebo obmedzujú voľné šírenie autorských počinov.

Nový zákon je kritizovaný za obmedzovanie slobody prejavu. Samotný zákon, ale musia schváliť aj členské štáty.

Kontroverzný článok 11

Článok 11 nového zákona o ochrane autorských práv je zameraný na agregátorov správ, ako je napríklad Google, ktorý má aj svoje spravodajské služby.

Na týchto kanáloch zväčša prelinkovávajú správy z iných zdrojov, ale príjmy z reklamy zostávajú práve týmto spoločnostiam.

Kontroverzný článok 13

Práve článok 13 nového zákona o ochrane autorských práv robí on-line platformy zodpovednými za porušovanie autorských práv spáchané ich užívateľmi.

Článok je zameraný najmä na gigantov, ale v podstate každá web stránka bude dôslednejšie kontrolovať svojich užívateľov a čo na stránkach zverejňujú.

Príde k väčšej kontrole obsahu, ktorý porušuje autorské práva, keďže sa tieto portály stali právne zodpovednými za porušovanie autorského práva a práve kontrolou sa vyhnú uloženiu pokuty.

Koniec striedania letného a zimného času

Európsky parlament schválil aj koniec striedania letného a zimného času, v roku 2021 už členské krajiny EÚ nebudú musieť meniť čas, ako to bolo aj počas uplynulého víkendu.

Schválený návrh necháva v kompetencii každého členského štátu, aby si vybral, ktorý z časov, zimný alebo letný, ponechá v platnosti počas celého roka.

No očakáva sa, že najbližší susedia budú postupovať pri voľbe letného alebo zimného času rovnako.

Koniec jednorazovému plastu

Poslednou zásadnou zmenou, ktorú Európsky parlament schválil, je zákaz jednorazových plastov, ktorý bude platiť od roku 2021.

V celej Európskej únii už nebude možné kúpiť výrobky na jedno použitie, ktoré sú vyrobené z plastu, ako napríklad jednorazové plastové taniere, príbory, slamky, ale aj plastové vatové tyčinky, či plastové paličky na balóny a mnohé ďalšie výrobky.

Tiež sa zavádza prísnejšia politika v oblasti ochrany pred negatívnymi vplyvmi takýchto výrobkov pre spoločnosť.

jus, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …