Domov Ekonomika Eurostat podozrieva Slovensko z podvádzania vo verejnom rozpočte

Eurostat podozrieva Slovensko z podvádzania vo verejnom rozpočte

0
0

Minister financií Peter Kažimír si demisiu a bilancovanie svojho sedemročného pôsobenia na rezorte dobre načasoval. Do rúk prezidenta Andreja Kisku ju podal v prvej polovici apríla a hneď potom sám seba na tlačovke vychválil, čo všetko dosiahol a aké kvalitné rozpočty pripravil. S najväčšou pravdepodobnosťou musel tušiť, že ak by demisiu a tlačovkový banquet zorganizoval v druhej polke apríla, už by miesto na samochválu zrejme nezostalo. Eurostat totiž vyslal signál, že Slovensko podozrieva z podvodov v štátnom rozpočte.

Oficiálny štatistický úrad EÚ – Eurostat sa minulý týždeň postaral Slovensku o celkom slušnú hanbu. V tlačovej správe, kde hodnotil výsledky rozpočtov členských krajín za minulý rok, sa popri Maďarsku ušlo špeciálne miesto aj pre Slovensko.

A to priamo v „kolonke hanby“, kde sa objavujú krajiny, ktoré zvyknú v štátnom účtovníctve blamovať, podobne, ako to pri vstupe do eurozóny urobilo svojho času Grécko.

Idú si na nás posvietiť

„Eurostat vyslovuje výhradu ku kvalite údajov, ktoré predložilo Slovensko v súvislosti so zaznamenávaním niektorých výdavkov vlády, ktoré by mohli deficit za rok 2018 ešte zvýšiť o 0,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP),“ uvádza sa v stanovisku štatistického úradu únie.

Európski štatistici teda spochybnili výdavky vo výške 270 miliónov eur, čo je suma, ktorá zodpovedá napríklad ročným výdavkom štátu na daňový bonus na všetky deti u nás.

Alebo by sa za túto sumu dalo nakúpiť okolo 1 800 trojizbových bytov v Bratislave. Vláda výdavky v tomto rozsahu buď zamlčala, korektne neuviedla a ani ich nezarátala do deficitu rozpočtu.

Teraz sa to bude vyšetrovať. Inými slovami, takáto výhrada Eurostatu znamená, že úrad identifikoval pokus, na ktorý si ide posvietiť. „V spolupráci so Štatistickým úradom SR problém preskúmame,“ píše sa v stanovisku Eurostatu.

V prípade, že sa výhrady potvrdia, vlaňajší schodok verejných financií nebude historicky najnižším, lebo stúpne z 0,7 až na 1 percento HDP. Ak by sa to naplnilo, vláde a Kažímírovi by sa už po štvrtýkrát nepodarilo dodržať naplánovaný schodok verejných financií.

Ten vlaňajší mal byť 0,83 percenta HDP. Znamenalo by to, že pri väčšine zo siedmich Kažimírových rozpočtov by minister nedodržal vlastným plán. To je vcelku zahanbujúce.

Lietajúce peniaze

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá na Slovensku dohliada na to, či vláda v rozpočte nešvindľuje, či nie je príliš populistická a či nadmieru nezadlžuje budúce generácie, vníma reakciu Eurostatu ako veľmi vážnu záležitosť.

„Znamená to, že po dvoch týždňoch verifikácie zo strany Eurostatu (dostal čísla na konci marca), keď Štatistický úrad SR odpovedal na doplňujúce otázky, lieta niekde nevysvetlených 0,3 percenta HDP, teda približne 270 miliónov eur.

Výhrady Eurostatu nie sú preto bežnou záležitosťou a sú vnímané veľmi citlivo. Je predsa rozdiel v tom či vieme alebo nevieme, či máme 270 miliónov eur,“ reaguje rozpočtová rada vo svojom statuse na Facebooku na kritiku európskeho štatistického úradu.

Slovensko medzi najhoršími

Z údajov Eurostatu vyplýva pre Slovensko aj ďalší nelichotivý záver. Spomedzi 28 členských štátov hospodárilo lepšie ako Slovensko až 19 krajín, teda drvivá väčšina.

Ak sa potvrdí, že sme švindľovali, bude to až 21 krajín. Pritom až 13 z nich hospodárilo vlani s prebytkom. Termín prebytok slovenské verejné financie nepoznajú.

A to napriek tomu, že posledných 7 rokov bolo pre slovenskú ekonomiku najlepších v jej histórii. Do rozpočtu preto prúdili miliardy eur navyše oproti tomu, čo sme vybrali na daniach v roku 2012.

Ľudia ani firmy to však zásadne nepocítili, väčšina peňazí sa stratila v predražených verejných obstarávaniach, ktoré boli doménou všetkých Ficových vlád.

A tiež v zlej a neefektívnej správe štátu. Dlh krajiny preto v absolútnych číslach neklesol. Naopak, Ficovci krajinu výrazne zadlžili. V prepočte na jedného občana sa hrubý verejných dlh od roku 2006, keď sa Fico dostal k moci, zvýšil z troch na vyše osem tisíc eur.

Naštrbené zdravie verejných financií

Kritické hodnotenie Eurostatu na adresu Slovenska prišlo len pár týždňov potom, čo vládna koalícia za pomoci Kotlebových fašistov a Kollárovej strany ústavnou väčšinou schválila zmrazenie dôchodkového veku na 64 rokov.

Len toto jedno opatrenie môže zvýšiť dlh krajiny v nasledujúcich desaťročiach o vyše 300 percent. „Dopad zavedenia stropu pre dôchodky znamená zníženie dôchodkov pre súčasných stredoškolákov takmer o tretinu, pokiaľ sa neprijmú protiopatrenia.

Toto opatrenie tiež znamená pre ľudí horšie zdravie verejných financií. Teda napríklad to, že ak prídu ťažké časy, štát nemusí mať dosť peňazí, aby sa postaral o občanov, ktorí to budú potrebovať,“ tvrdí na svojom blogu bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…