Domov Šport Fakty a zaujímavosti o Zimných olympijských hrách 2018 v PyeongChangu

Fakty a zaujímavosti o Zimných olympijských hrách 2018 v PyeongChangu

0
0

23. Zimné olympijské hry v PyeongChangu sú už v plnom prúde. Najväčší športový sviatok pozorne sleduje celý svet a toto juhokórejské mesto je jeho dejiskom na 16 dní.

Predstaviteľom Južnej Kórey sa to konečne podarilo. Presne pred 30 rokmi sa stala usporiadateľskou krajinou pre Letné olympijské hry v roku 1988, ktoré sa konali v Soule a dnes má na starosti tie zimné.

Do tretice všetko dobré

O usporiadanie olympijských hier toto mesto bojovalo už dvakrát. Prvýkrát sa predstavitelia uchádzali o ZOH, ktoré sa konali v roku 2010. V prvom kole sa mesto stalo suverénnym víťazom.

Druhé kolo však prinieslo prekvapenie a o 3 hlasy zvíťazil Vancouver. Stále sa však predstavitelia nezdávali a rozhodli sa zabojovať o ZOH 2014. Tu ich však čakal podobný scenár.

V prvom kole zvíťazili o 2 hlasy, no v tom druhom boli opäť porazení ruským Soči o 4 hlasy. V hlasovaní o usporiadateľskej krajine ZOH 2018 však už ďaleko preskočili nemecký Mníchov, ktorý porazili v prvom hlasovaní o 38 hlasov.

ZOH 2018 v číslach

Na tohtoročných Zimných olympijských hrách v PyeongChangu sa zúčastnia športovci z 92 krajín sveta. Medzi stálicami, ktoré tradične nesmú chýbať, sa prvýkrát objavili nováčikovia ako Kosovo, Singapur, Malajzia, Ekvádor, Eritrea či Nigéria.

Celkovo sa uskutoční viac ako 100 medailových podujatí v 15 disciplínach. V PyeongChangu sa po prvýkrát objaví vzdušný snowboarding, freestylové lyžovanie, rýchlostné korčuľovanie s hromadným štartom a zmiešaná štvorthra v curlingu.

Čo sa týka rozpočtu organizátori ušetrili. Celkovo malo usporiadanie ZOH stáť približne 13 miliárd dolárov. Pre porovnanie s tými predchádzajúcimi v Soči je to takmer o 9 miliárd menej.

Olympijský štadión, ktorý bol postavený špeciálne pre túto príležitosť, stál organizátorov 109 miliónov dolárov.

Olympijský maskot.

Kvôli olympiáde zmenili názov

Zaujímavosťou je, že organizátori sa rozhodli kvôli olympiáde zmeniť názov mesta, ktoré je jej dejiskom. Dôvod je jednoduchý. Chcú zabrániť prípadným zmätkom.

Aby sa teda odlíšili od severokórejského hlavného mesta Pyongyang, rozhodli sa, že pôvodný názov Pyeongyang zmenia na PyeongChang. Táto informácia sa  však zrejme nedostala k predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi, ktorému sa opäť podarilo „zahviezdiť“.

Našu biatlonistku Nasťu Kuzminovú svojím príspevkom na facebookovej stránke neposlal priamo do dejiska olympiády, ale práve do metropoly Severnej Kórey. Jeho strana si preklep neskôr uvedomila a príspevok zo sociálnej siete vymazala.

Severná Kórea + Južná Kórea= Kórea

Konečne sa to podarilo. Pod piatimi kruhmi sa zjednotili športovci z dvoch krajín, ktoré čelia dlhodobým politickým konfliktom. Kórejský polostrov je totiž rozdrobený na dva štáty, ktoré nielen že sa vyhýbajú vzájomnej spolupráci, ale dokonca je u nich prítomná aj nevraživosť.

Práve z tohto dôvodu je neuveriteľné to, čo sa vďaka olympiáde podarilo. Športovci z týchto dvoch krajín na otváracom ceremoniály pochodovali pod jednou vlajkou a mnohí mali pri tomto pohľade zimomriavky na tele.

Takto sa spojilo 35 športovcov, ktorí tvoria ženský a mužský hokejový tím. V reprezentačnom výbere Kórey sa nachádza 23 športovcov z Južnej Kórey a ďalších 12 pochádza zo susednej Severnej Kórey.

Spojená Kórea.

Neznamenalo to však len spojenie 35 športovcov, ale symbolicky to malo znamenať spojenie týchto dvoch krajín, čo bolo na samotnom ceremoniály aj viackrát spomenuté.

Deň pred začiatkom olympiády sa dokonca stretli predstavitelia oboch krajín. Prvýkrát od ukončenia Kórejskej vojny, ktorá trvala od roku 1950 do roku 1953 sa člen dynastieKim vybral na návštevu Južnej Kórey.

Presnejšie išlo o sestru vodcu KimČong- una. V tomto prípade skutočne platí prvotný zámer organizovania olympijských hier od ich počiatku. Ich cieľom bol mier vo svete a odhodenie zbraní aspoň na čas konania olympiády.

Olympiáda bez ruskej vlajky

Medzinárodný olympijský výbor pred olympiádou urobil radikálny krok. Rozhodol totiž, že Ruský olympijský výbor sa na Zimných olympijských hrách 2018 v PyeongChangu nemôže zúčastniť.

Dôvodom suspendovania je zistenie dopingu u viacerých ruských športovcov. Okrem tohto trestu dostal Ruský olympijský výbor pokutu v hodnote 15 miliónov dolárov.

Neskôr však bolo rozhodnutie pozmenené. Ruskí športovci sa na olympiáde zúčastniť môžu. Nie však pod vlajkou Ruskej federácie, ale pod tou olympijskou. Takisto v prípade zisku olympijského zlata neodznie hymna Ruska, ale olympijská.

Takýto krok predstavitelia MOV podstúpili na základe výsledkov antidopingových testov na ZOH 2014 v Soči. Tie zistili užívanie nedovolených látok u viacerých reprezentantov Ruska. 25 ruských športovcov dostalo doživotné olympijské tresty. Celkovo tak Rusko prišlo o 11 medailí.

Olympijskí športovci z Ruska nastupovali pod olympijskou vlajkou.

Predstavitelia NHL sabotovali olympiádu

Hokejový šampionát bude na tohtoročných Olympijských hrách bez hráčov, ktorí pôsobia v NHL. Predstavitelia tejto ligy sa totiž rozhodli, že prebiehajúcu sezónu kvôli olympiáde neprerušia.

Takéto rozhodnutie padlo na základe konfliktu medzi Medzinárodným olympijským výborom s predstaviteľmi NHL. Ten totiž oznámil, že hráčom z NHL finančne nepokryje výdavky na poistenie a dopravu.

Medzinárodná hokejová federácia chcela situáciu vyriešiť tak, že hráčom poskytne sumu 10 miliónov dolárov, aby sa olympiády mohli zúčastniť. Predstavitelia NHL však túto ponuku nepovažovali za dostatočnú a padlo konečné rozhodnutie o neuvoľnení hráčov.

Viacero hviezdnych hráčov sa s rozhodnutím nedokáže zmieriť a berú to ako podraz. Medzi takými je aj Alexander Ovečkin, ktorý takúto situáciu považuje za otrasnú.

Po ukončení Olympijských hier 2018 v PyeongChangu sa už tradične budú konať paraolympijské hry, ktoré sú na programe od 9. do 18. marca 2018.

Slovenským športovcom, ktorí sa predstavia pod piatimi kruhmi budeme isto všetci držať palce. Celý svet dúfa, že posolstvo týchto olympijských hier sa neskončí spolu s touto olympiádou.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Penzie sú o tretinu vyššie ako pred 10 rokmi

Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol priemerný starobný dôchodok na Slovensku za posl…