Domov Slovensko Fico chce opäť odvolávať Mikulca

Fico chce opäť odvolávať Mikulca

0
0

Opozičný Smer-SD v piatok podal opätovný návrh na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce odvolávať ministra vnútra Romana Mikulca. Predseda strany Robert Fico tiež kritizuje koalíciu za obštrukcie, keď minulý týždeň opätovne neumožnila odvolávanie Mikulca v parlamente.

Podľa rokovacieho poriadku musí predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní. Fico i podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) kritizujú Kollára, že koalícia opätovne presúva ich návrhy na odvolanie Mikulca.

Návrhy z júla a augusta presunuli na riadnu schôdzu, ktorá sa začína 16. septembra.

Jediný nástroj, ako sa zviditeľniť

Podľa vyjadrenia ministra vnútra môže opozičný poslanec Fico podávať návrhy na jeho odvolanie pokojne aj každý deň. „Zdá sa, že štvavá mediálna kampaň voči osobe ministra vnútra je pre neho (Fica) posledné týždne prakticky jediným nástrojom, ako sa zviditeľniť.

Napriek týmto politickým hrám sa sústredím na zlepšovanie výsledkov rezortu smerom navonok aj dovnútra. Aj po roku a pol ešte naprávame to, čo oni napáchali,“ vyhlásil Mikulec.

Divadlo a fraška

Koaličné strany SaS a Za ľudí hovoria v súvislosti s ďalším návrhom na vyslovenie nedôvery o „fraške“ a „divadelnom predstavení“. Poukazujú na to, že daný bod je na programe riadnej septembrovej schôdze.

„Odvolávanie Romana Mikulca je naplánované na riadnu septembrovú schôdzu, nevidíme preto dôvod, aby sme robili z parlamentu divadlo, len pre to, že Robert Fico nemá inú agendu a namiesto predkladania zákonov, ktoré by pomohli občanom Slovenska, rieši len odvolávanie ministra vnútra,“ skonštatoval hovorca strany SaS Ondrej Šprlák.

Podľa strany Za ľudí stihli predstavitelia strany Smer za posledný mesiac ešte viac rozdeliť a polarizovať spoločnosť. Sme rodina zas tento návrh vníma ako „vybíjanie si politických bodov strany Smer-SD“. Ako ďalej koaličné hnutie uviedlo, zároveň vníma možné pochybenia vo vedení ministerstva vnútra, ktoré je potrebné vysvetliť.

Vyčítajú mu situáciu v rezorte i kauzy

Opozícia Mikulcovi pri pokusoch o jeho odvolanie vyčíta situáciu v rezorte a polícii, podozrenia z poberania úplatkov i to, že sa mal údajne stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov Matejom Z. v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí.

Dôvodom na jeho odvolanie má byť podľa opozície aj to, že mal prerušiť policajný zásah voči Matejovi Z. a ďalším dvom svedkom. Fico tiež v piatok kritizoval Mikulca a predstaviteľov koalície za to, že sú zodpovední za obvinenia pre riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

Rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP) SR podľa neho potvrdzuje, že prípad Pčolinského bol robený na politickú objednávku.

red, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian, Jaroslav NovákNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…