Domov Slovensko Fico na sneme útočil na prezidenta, protesty i médiá

Fico na sneme útočil na prezidenta, protesty i médiá

0
0

V účelovom zariadení v Častej Papierničke sa minulý štvrtok konal snem najsilnejšej politickej strany SMER-SD. Strana menila stanovy i spôsob svojho vedenia. Cieľom pracovného snemu bolo prispôsobiť štruktúry SMERu-SD na novú kvalitu politickej situácie a tým zefektívniť činnosť strany.

Na úvod snemu vystúpil s prejavom predseda strany Robert Fico, ktorý sa tvrdo obul do médií, prezidenta Kisku, organizátorov protestov a pochopiteľne aj opozície.

Jeho prejav reagoval na turbulentnú situáciu na Slovensku, ktorá vznikla po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Hlava štátu sa Slovenska nezastala

Prezidentovi Kiskovi vyčítal najmä to, že najprv Slovensko označil za úspešnú krajinu, po spomínanej vražde však už tvrdil niečo iné.

Tiež prezidentovi vyčítal, že bol v ten týždeň, čo sa verejnosť o vražde dozvedela, na dovolenke a po tom, čo sa vrátil z lyžovačky, vyzval na predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády.

Kiska sa podľa Fica pohyboval na hrane ústavy, pričom ako hlava štátu mal obhajovať úspešný príbeh Slovenska, ku ktorému sa hlásil, keď sa mu to hodilo. „Žiaľ, jeho úloha v marcových udalostiach bola viac než smutná a pre Slovensko nekonštruktívna,“ povedal predseda SMERu.

Z úspešnej krajiny fackovací panák

Bývalý premiér označil udalosti po vražde dvoch mladých ľudí za bezprecedentný útok na legitímne zvolené ústavné orgány, aký v slovenskej histórii nemá obdoby.

„Útok na vládu Slovenskej republiky, jednotlivých jej členov a strany vládnej koalície stál na troch pilieroch: na prezidentovi, organizátoroch protestov a predovšetkým na médiách,“ povedal Fico s tým, že „bohužiaľ v tomto prípade sa stalo niečo, čo nemá v histórii Slovenska obdoby.

Zo dňa na deň sme sa stali neúspešnou krajinou. Na pôde európskych inštitúcií sme boli fackovacím panákom,“ povedal.

Posťažoval sa tiež, že medzinárodné organizácie dezinterpretovali spoločné stretnutia a vytrhávali výroky z kontextu, pričom s veľkou radosťou k tomu prispievali aj opoziční europoslanci, ktorí namiesto obrany Slovenska, ešte viac prilievali olej do ohňa.

„Strata zdravého rozumu a základnej lojality ku štátu. Aj to je dnešná opozícia,“ povedal predseda strany.

Zároveň uviedol, že organizátori protestov nebudú najsilnejšej strane diktovať, koho môže na post ministra vnútra nominovať. Novinárom vyčítal, že boli revolučnými tribunálmi a snažia sa ovplyvňovať verejnú mienku.

Odchod ako prejav zodpovednosti

Robert Fico sa vyjadril aj k svojmu odchodu z premiérskej stoličky, ktorý podľa neho nebol prejavom slabosti, ale zodpovednosti, aby udržal koalíciu a stabilitu v krajine.

Fico v prejave takisto vyhlásil, že Smer‑SD nie je strana na jedno použitie, prekonal už krízy a vždy sa z nich vrátil silnejší. „Nikam neodchádzame,“ zopakoval.

Výsledok snemu

Delegáti snemu zrušili užšie vedenie strany, pričom o všetkom podstatnom bude rozhodovať predsedníctvo, ktorého počet členov klesol z takmer 40 na 15. Cieľom zmeny je pružnejšie reagovať na politickú realitu.

Predsedníctvo sa má schádzať raz do týždňa a jeho členmi sa stali predseda Robert Fico, šesť podpredsedov – Robert Kaliňák, Peter Kažimír, Peter Žiga, Juraj Blanár, Richard Raši, Peter Pellegrini, generálny manažér Viktor Stromček, a ďalej nová ministerka vnútra Denisa Saková, predseda poslaneckého klubu Smer-SD v NR SR Martin Glváč, trenčiansky župan Jaroslav Bašk, predseda parlamentného výboru pre školstvo Ľubomír Petrák, predseda parlamentného výboru pre financie Ladislav Kamenický, štátny tajomník na ministerstve obrany Marián Saloň a poslanec NR SR Miroslav Číž.

Fico chce byť predsedom poslaneckého klubu

Bývalý premiér Robert Fico po štvrtkovom sneme oznámil, že chce mať väčšiu mieru zodpovednosti v NR SR. „Nechcem sedieť v parlamente len ako poslanec.

Chcem mať podstatne viac možnosť koordinovať prácu poslaneckého klubu, chcem mať podstatne väčšiu možnosť dávať dohromady iniciatívy vlády a poslaneckého klubu, aby to bolo dobre skoordinované.

Chcem trošku rozbehnúť poslanecký klub,“ vyhlásil. Neskôr potvrdil, že sa bude uchádzať o post predsedu poslaneckého klubu strany SMER-SD. Na tejto stoličke teraz sedí podpredseda strany Martin Glváč, ktorý je zároveň podpredsedom parlamentu.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …