Domov Ekonomika Fico pokračuje v kupovaní voličov. Šíri atmosféru „zadarmo a bez námahy“

Fico pokračuje v kupovaní voličov. Šíri atmosféru „zadarmo a bez námahy“

0
0

Balíkománia v podaní vládneho Smeru pokračuje. Už nie len vlaky zadarmo pre študentov a penzistov, ale aj strava pre školopovinné deti. Spoločným menovateľom oboch opatrení je, že ich dostávajú aj tí, ktorí ich nepotrebujú. Opozícia aj ekonómovia zhodne tvrdia, že pokračuje maratón kupovania si voličov za „štátne“.

Snaha kupovať si voličov za peniaze daňových poplatníkov pokračuje. Po nedávnom populistickom návrhu expremiéra a šéfa Smeru Roberta Fica zakotviť v ústave hornú hranicu veku odchodu do dôchodku na 65 rokov, prišiel Smer s ďalšími ľúbivými návrhmi.

Šéf najsilnejšej vládnej strany predstavil minulý týždeň na tlačovke, kde s ním sedel aj premiér Peter Pellegriny a minister financií Peter Kažímír, ďalšie opatrenia pre deti, dôchodcov a chorých. Spolu za takmer 200 miliónov eur.

Zaujímavé je, že niektoré z opatrení, napríklad zvýšenie vianočných dôchodkov, sú nastavené tak, aby si ľudia prilepšili tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2020.

Zacielené na deti a penzistov

Najdrahším z troch Ficových návrhov sú obedy zadarmo pre žiakov základných škôl. Tie by štátnu kasu mali vyjsť asi na 106 miliónov eur. Rodiny by na každé dieťa mali dostávať 1,2 eura na deň.

Ročne by takto rodina mohla ušetriť na jedno dieťa asi 250 €. Vianočné dôchodky, ktoré sa v súčasnosti podľa výšky dôchodku pohybujú od 27 do 85 €, chce Fico zdvojnásobiť.

Náklady na vianočné penzie by tak mali stúpnuť zo súčasných 75 na 150 miliónov eur ročne. Napokon Fico chce, aby na bezplatný kúpeľný pobyt malo nárok dvojnásobne viac ľudí ako dnes.

„Držíme sa filozofie, že keď sa štátu darí, je našou povinnosťou podeliť sa s ľuďmi,“ povedal poslanec parlamentu a expremiér Fico.

Opozícia sa zhoduje s ekonómami

Ekonómovia aj opozícia návrhy Smeru kritizujú. Šéf INEKO Peter Goliaš pre denník N povedal, že „dôchodcovia sú najmenej ohrozená skupina ľudí z pohľadu chudoby.

Majú teda síce relatívne nízke príjmy, ale aj ich životné náklady sú nižšie“. Rast penzií považuje Goliaš za opatrenia, ktoré „je zamerané na voličskú základňu“.

Ekonóm Vladimír Baláž zo SAV bol o niečo menej kritický. V televízii Ta3 označil stravu zadarmo za dobré a štandardné opatrenie, ktoré sa používa aj vo vyspelých ekonomikách.

Podobne ako Goliaš, považuje za populistické zvyšovanie vianočných dôchodkov pred voľbami. Názory opozície s kritickým hodnotením ekonómov súhlasia.

„Aktuálne sociálne balíčky majú ambíciu rozvrátiť verejné financie a sú nezmyselné,“ myslí si poslanec SaS Eugen Jurzyca. Eduard Heger z OĽaNO kritizuje opatrenia preto, že nie sú adresné a budú pomáhať aj tým, ktorí to vôbec nepotrebujú.

„Namiesto toho, aby Smer pomohol chudobným rodinám, ide dať rovnostársky všetkým rovnako, aj deťom ministrov či poslancov. Čerešničkou na torte je vyplatenie vianočných dôchodkov tri mesiace pred parlamentnými voľbami.

Tieto opatrenia Smeru považujeme za nedôstojnú predvolebnú kampaň za štátne peniaze,“ povedal Heger. Podobný názor má aj nezaradený poslanec Miroslav Beblavý (Spolu), ktorý si myslí, že peniaze by boli užitočnejšie v školstve alebo v zdravotníctve.

Tlačová konferencia Smeru.

Balík zlacnel, zatiaľ

Balíček je asi o polovicu menší ako plánoval Smer pred dvoma mesiacmi, keď sa snažil mediálnymi vyhláseniami prekryť dôsledky kauzy zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Vtedy sa hovorilo až o 600 miliónoch eur, a zvýšení vianočných dôchodkov až na 220 €. Len toto opatrenie by si vyžiadalo 220 miliónov eur z rozpočtu. Podoba navrhnutého balíka ešte zrejme nie je končená.

Do diskusie sa zatiaľ nezapojili zvyšné koaličné strany – SNS a Most‑ Híd. Predpokladá sa, že aj oni budú chcieť zahrať na strunu svojim priaznivcom, čo by sumu balíka mohlo ešte zvýšiť.

Ján Bystriansky, foto: SITA, printscreen

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…