Domov Slovensko Fico prehovoril, ulica reagovala

Fico prehovoril, ulica reagovala

0
0

Nedávne vyhlásenia poslanca NR SR Roberta Fica vyvolali v spoločnosti obrovské pobúrenie. Pre český týždenník Echo24.cz bývalý premiér poskytol rozhovor, v ktorom zaútočil na organizátorov protestov Za slušné Slovensko.

Na organizátorov bolo okrem toho podané aj anonymné trestné oznámenie z pokusu o štátny prevrat a zmenu ústavných pomerov. Všetko mal sponzorovať americký finančník George Soros.

Topiaci sa aj slamky chytá

„Dnes už vieme, že organizátori tých demonštrácií po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platí George Soros. My dobre vieme, kto sa s kým stretával a akú rolu v tom čase zohral.

Všetko to pôjde von, keď bude jasné, kto si objednal vraždu,“ povedal Fico v rozhovore pre český týždenník. Už v marci tohto roka avizoval, že státisíce ľudí sa vybrali do ulíc na podnet Georga Sorosa.

Ten má byť údajne aj patrónom prezidenta Kisku. V tom čase nechýbalo veľa a vládna koalícia sa takmer rozpadla. Rázne sa proti vyjadreniam vtedajšieho premiéra ohradzoval Most-Híd. Napokon Fico ako premiér skončil.

NAKA viedla svoje vyšetrovanie

V súvislosti s trestným oznámením, ktoré bolo na polícii podané, sa začalo veľmi rýchlo aj vypočúvanie organizátorov protestov Za slušné Slovensko. NAKA vypočúvanie osôb začala, no krátko po medializácii aj ukončila.

Paradoxom bolo, že ďalšie štyri konkrétne trestné oznámenia podané na iniciatívu Za Slušné Slovensko, podpísané konkrétnymi osobami, Generálna prokuratúra SR zamietla. Anonym doručený šéfovi NAKA Petrovi Hraškovi však začala polícia prešetrovať.

Juraj Šeliga ako jeden z organizátorov pochodov Za slušné Slovensko pre Denník N povedal, že vyšetrovateľom sa do tejto akcie príliš nechcelo, no podnet musia zo zákona prešetriť i keď by ho najradšej hodili do koša. Vyjadrenie typu „celú vec by som hodil do koša“ vyšetrovateľ vyvrátil.

Hraško vs. Lučanský

Prezident policajného zboru sa najskôr vyjadril diplomaticky. „Polícia je povinná každé trestné oznámenie preveriť, v rámci svojich zákonných možností si dám zistiť bližšie informácie.

Do postupu vyšetrovateľa však ja zasahovať nemôžem, je procesne samostatný,“ povedal Lučanský. Dnes už je jasné, že v súvislosti s týmto prešetrovaním niečo nesedelo.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský sa totiž začiatkom tohto týždňa na základe podorbných informácií vyjadril, že v súvislosti s daným trestným oznámením dostal od šéfa NAKY zavádzajúce informácie.

Kto podal oznámenie?

Hoci najmä opoziční poslanci vinia z anonymného trestného oznámenia stranu Smer-SD, tá sa od vypočúvania organizátorov dištancuje a vraj sa o ňom dozvedela iba z médií.

Naopak, strana prišla s konkrétnym menom, kto za podaním stojí. Je ním Pavol Forisch, ktorého označil Smer-SD za spolupracovníka poslanca SaS Jozefa Rajtára. Ten to odmieta s tým, že s Forischom spolupracoval v minulosti len v jednej veci.

Zastrašovanie a šírenie strachu

Reagoval aj prezident Andrej Kiska, ktorý vidí, že žezla sa púšťa ťažko a Fico sa snaží ľudí zastrašovať. Jeho vyjadrenia označil za šikanu a šírenie strachu. Opozícia vypočúvanie organizátorov považuje za neprípustné.

„Na základe najnovších výrokov predsedu strany Smer-SD Roberta Fica možno skonštatovať, že organizátori protestov Za slušné Slovensko boli monitorovaní a sledovaní,“ uviedol Gábor Grendel, poslanec za OĽaNO.

Slovenská informačná služba však odmietla, že by v súvislosti s organizátormi pochodov niekoho sledovala alebo odpočúvala.

Organizátori protestov za Slušné Slovensko.

Akcia vyvoláva reakciu

Ficove slová v sebe skrývali niečo, čo pobúrilo desaťtisíce ľudí a vyhnalo ich opäť do ulíc. Protesty sa konali 16. novembra a majú pokračovať aj ďalej. Podporu ľuďom na námestí vyjadrili i členovia koordinačného výboru slovenských vysokých škôl z novembra 1989.

Tí si pôvodne chceli pripomenúť 17. november 1989, no sled udalostí, ktorý nastal, túto myšlienku opäť pretlačil k niečomu omnoho dôležitejšiemu. Dokázať, že sa nemôžeme báť.

Podporu mladým vyjadrili aj herci Táňa Pauhofová, Richard Stanke a množstvo iných. Na slová o tom, že George Soros je sponzorom týchto pochodov, Šeliga verejne vyhlásil:

„Od pondelka nám prispelo viac ako tri tisíc ľudí a prišlo nám viac ako 80 tisíc eur.“ Všetky príspevky prišli na transparentný účet, ktorý je verejne prístupný.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…