Domov Ekonomika Fico sa zľakol robotizácie, vyhráža sa novými daňami

Fico sa zľakol robotizácie, vyhráža sa novými daňami

0
0

Máme problém. Roboty pripravia ľudí o prácu, automatizácia im vezme chlieb. Treba ich rýchlo zdaniť, aby bol kľud, zamestnanosť neklesla a verejné financie mali peniaze. Asi takto uvažujú politici, ktorí sa chcú páčiť ľuďom, neprinášajú reálne riešenia do ekonomiky a spoločnosti v kľúčových sektoroch ako je školstvo, zdravotníctvo, spravodlivosť či doprava. Ponúkajú len jednoduché a ľúbivé návrhy, zaznávajú štrukturálne reformy, voličov si kupujú cez rôzne príspevky a dávky alebo pseudo ponuky, že niečo je zadarmo. Keď nevedia zohnať peniaze na to, aby si kúpili voličov, tak zdvihnú dane. Bežne sa im hovorí: populisti. Na Slovensku ich máme neúrekom.

„Ak má niekto pocit, že sa chce vyhnúť sociálnej zodpovednosti voči občanom SR tým, že ich nebude zamestnávať, a že tam nakydajú 500 alebo 1 000 robotov, no tak budú platiť daň z robotov.

Nejde to inak. Musíme začať reagovať, lebo v opačnom prípade začíname strácať formu príjmov do štátneho rozpočtu,“ citoval server aktuality.sk expremiéra a šéfa Smeru Roberta Fica.

Tieto slová odzneli na programovej konferencii najväčšej koaličnej strany, ktorá v podstate nezverejnila žiaden predvolebný program, iba pár hesiel a téz.

Preľaknutý Fico

Fico sa zľakol, že niekto bude pred voľbami ukazovať naňho prstom, že za 12 rokov troch vlád Smeru nepripravil krajinu na budúcnosť.

„Príchod štvrtej priemyselnej revolúcie predstavuje riziko aj príležitosť v jednotlivých krajinách sveta. Globálne je automatizáciou ohrozené jedno zo šiestich stredne kvalifikovaných pracovných miest.

Slovensko je ohrozené najviac, čo je spôsobené hlavne tým, že máme veľa nízko kvalifikovaných pracovníkov v priemysle, ktorí môžu byť ľahko nahraditeľní strojmi,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Mikloš: Problémom nie sú roboty, ale Fico

Bývalý minister financií Ivan Mikloš nevníma automatizáciu a robotizáciu ako problém pre našu ekonomiku. Myslí si, že automatizáciu potrebujeme, aby sme neuviazli v takzvanej pasci stredného príjmu, posunuli sa ďalej a priblížili sa k vyspelej Európe.

„Robotizácia a automatizácia je nevyhnutným predpokladom úspešného prechodu z dnešného modelu rastu založeného na lacnej práci a masovej priemyselnej veľkovýrobe na rast a rozvoj ťahaný inováciámi,“ uviedol v jednom zo svojich komentárov v denníku Sme.

Problém, ktorému krajina čelí, vidí niekde inde ako expremiér Fico. „Slovensko v skutočnosti neohrozujú roboty, ale absencia zodpovednej a kompetentnej vlády, ktorá by robila také reformy, ktoré by tento prechod umožnili úspešne zvládnuť.

Na to by sme však museli mať zdravé a dlhodobo udržateľné verejné financie, dobré a stále sa zlepšujúce podnikateľské prostredie, kvalitnú a efektívnu verejnú správu a verejné služby a dobré a stále sa zlepšujúce školstvo, vedu a výskum,“ komentuje aktuálne predvolebné návrhy Fica exminister Mikloš.

Kažimír si kopol do exšéfa

Bývalý minister financií z Ficovej vlády, jeho niekdajší ekonomický expert a dnes guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír má, paradoxne, bližšie k tomu, čo hovorí Mikloš. Fica nepriamo kritizuje „Otočme to, nechajme strach bokom.

Automatizácia, digitalizácia a umelá inteligencia nadobro zmenia globálnu ekonomiku, aj tú slovenskú. Našou odpoveďou má byť flexibilnosť a schopnosť adaptovať sa.

Čím väčší máte podiel priemyslu na ekonomickom raste, tým razantnejšia a strategickejšia musí byť vaša príprava,“ povedal v ankete denníka N Kažimír.

Krajina sa na automatizáciu musí podľa neho pripravovať aj cez zlepšenie fungovania školstva a tak, že prispôsobí vzdelávanie tomu, čo ekonomika potrebuje a v budúcnosti bude potrebovať.

„Podotýkam, že len naliať peniaze do systému nie je tou potrebnou zmenou,“ nepriamo kritizuje populizmus vlád Smeru, ktorých súčasťou bol viac ako desať rokov.

Kažimír poukázal na ďalšiu zaujímavú vec. „Digitalizácia neznamená, že nám odzvonilo a nahradia nás stroje, nebláznime.

Pre ilustráciu, Svetové Ekonomické fórum nedávno odhadovalo, že sa do roku 2022 v dôsledku automatizácie predefinuje približne 75 miliónov pracovných miest, no zároveň vznikne 133 miliónov nových. To sú príležitosti, ktoré sa nám ponúkajú,“ povedal pre N Kažimír.

Kreatívna deštrukcia

Jeho slová potvrdzuje vo svojej knihe Odhalená ekonómia aj známy americký ekonóm a novinár Charles Wheelan. Hovorí, že je úplne normálne, že pracovné miesta kvôli pokroku zanikajú, pretože zároveň, práve pre pokrok, vznikajú nové, dokonca lepšie platené miesta.

Používa pritom pojem kreatívna deštrukcia, ktorého autorom je rakúsky ekonóm Joseph Schumpeter. Napríklad v USA pracovala začiatkom 20. storočia až polovica ľudí v poľnohospodárskych alebo dobytkárskych farmách.

Dnes tam pracuje len jeden zo sto pracujúcich (1 %). Napriek tomu je miera nezamestnanosti v USA oveľa nižšia a zamestnaných ľudí je viac. Staré miesta zanikli, vnikli nové.

„Americkí farmári sú takí produktívni, že ich potrebujeme oveľa menej na to, aby nás uživili. Jednotlivci, ktorí by pred 90 rokmi gazdovali na farme, v súčasnosti opravujú autá, tvoria počítačové hry, profesionálne hrajú futbal a pod.

Len si predstavte, akú kolektívnu stratu uspokojenia by sme všetci utrpeli, keby Bill Gates, Steven Spielberg či Oprah Winfreyová pestovali obilie,“ píše Wheelan.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…