Domov Slovensko Fico splnil sľub, odmakal si nočnú šichtu

Fico splnil sľub, odmakal si nočnú šichtu

0
0

Predsedu vlády Roberta Fica nahnevala kritika jeho sociálneho balíčka natoľko, že sa zaviazal, že si v niektorej slovenskej fabrike odpracuje nočnú šichtu, aby tak vyjadril solidaritu všetkým zamestnancom, ktorí musia pravidelne pracovať v noci.

Tento svoj sľub splnil uplynulý víkend, keď v noci zo soboty na nedeľu odpracoval osemhodinovú zmenu v IAC Group v Lozorne. „Berte to odo mňa ako prejav tej najhlbšej solidarity voči ľuďom, ktorí pracujú v noci,“ vyhlásil predseda vlády Fico.

Najviac nočných v EÚ

„Slovensko je krajina, kde v rámci Európskej únie máme najvyšší podiel ľudí, ktorí pracujú v noci a ktorí pracujú v nadčasových systémoch alebo režimoch,“ obhajoval predseda vlády návrh svojho sociálneho balíčka a zároveň kritizoval všetkých tých, ktorí tento návrh napadli.

„Dajme tomu ešte nejakú väčšiu podporu, lebo cítim, že niektorí páni podnikatelia na Slovensku začínajú proti tomu výrazne bojovať.“ Robert Fico chce zvýšením príplatkov pomôcť 240 tisíc ľuďom, ktorí pracujú v nočných zmenách.

„Verím, že tí, ktorí sú tak veľmi proti tým nočným príplatkom tak pochopia, že nemá význam bojovať proti tomu, aby ľudia dostali za nočnú prácu o pár centov viac,“ povedal predseda vlády.

Príplatky zo sociálneho balíčka

Od mája budúceho roka sa majú zvýšiť príplatky za prácu v noci a počas sviatku.

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu má stúpnuť zo súčasných 20 % na 50 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu za každú hodinu nočnej práce, čo od mája budúceho roka predstavuje nárast z 0,50 eura na hodinu na 1,38 eura na hodinu.

Maximálna suma príplatku za prácu cez sviatok sa má zvýšiť zo súčasných 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca.

Smer tiež navrhuje zaviesť nový príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ktorý by zamestnanec dostával popri svojej mzde najmenej v sume hodinovej minimálnej mzdy, tento príplatok by tak dosahoval 2,759 eura.

Všetky tieto návrhy do parlamentu predložili poslanci za stranu Smer-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák.

Vyjadrenie solidarity

Podľa vlastných slov na tlačovom brífingu krátko pred 22-hou hodinou, teda pred začiatkom svojej zmeny, prišiel premiér do fabriky už o pol desiatej, aby stihol absolvovať zaškolenie a zaučenie do práce, ktorá ho čakala najbližších osem hodín.

Podľa neho je takáto práca fyzicky veľmi náročná, hoci aj v Bruseli sa často rokuje aj v noci. „Toto predsa len je fyzická práca. Budem osem hodín na nohách, tam nie je možnosť si ani sadnúť ani nič podobné.“

Napriek tomu, že ako povedal, aj prieskumy potvrdzujú, že nočná práca je najnáročnejšia, on sám si na to trúfal. „Beriem to ako jednoduchý prejav solidarity k takýmto ľuďom.“

Fico tiež pripomenul, že pochádza z robotníckej rodiny a že on sám ako študent často pracoval v noci, keď si chcel privyrobiť popri štúdiu. „Mal som k ľuďom, ktorí takto robia, vždy blízko a chcem to aj dnes prejaviť, tu pôsobením v tejto fabrike.“

Hor sa do práce

Premiéra čakala za múrmi fabriky monotónna práca. „Bude to zváranie líšt na dverové obklady, ktoré sa robí pre Audi Q7,“ informoval riaditeľ spoločnosti Peter Žatkuľák.

Ešte predtým ako „nastúpil“ do práce, premiér upozornil, že ako ústavný činiteľ nemôže byť v žiadnom pracovnoprávnom pomere: „Aby neboli žiadne pochybnosti, chcem dodať, že som podpísal zmluvu o dobrovoľníckej činnosti,“ dodal s tým, že prešiel poučením, zaškolením a má všetky bezpečnostné pomôcky, ktoré na výkon svojej 8-hodinovej šichty potrebuje.

„A mám odsúhlasenie od lekára, že môžem pracovať v noci. Takže splnil som všetky predpoklady na prácu v noci,“ dodal premiér a odobral sa za svojimi dočasnými kolegami do priestorov fabriky.

Premiér Fico s Petrom Žatkuľákom.

Dobrý výkon premiéra

V nedeľu ráno bolo vidno, že premiér je unavený, ale so svojou prácou spokojný. Predseda vlády dostal na pamiatku dvere z automobilu, na ktorých ukázal novinárom, čo vytváral počas celej noci.

„Mal som tri ciele. V prvom rade prejaviť solidaritu ľuďom, ktorí pracujú v noci. Po druhé nechcel som nič pokaziť – to sa mi podarilo a chcel som niečo urobiť – myslím si, že niečo som pomohol dobrovoľnícky vykonať,“ povedal premiér, pričom sa pochválil tým, že za 8-hodinovú šichtu vytvoril 497 „zvarkov“, čo riaditeľ fabriky Peter Žatkuľák ohodnotil ako vynikajúci začiatočnícky výkon.

Fraška, PR, snaha zastaviť pád preferencií

Ako inak tento premiérov solidárny počin vyvolal aj vlnu kritiku. Pochopiteľne najmä zo strany opozičných politikov. Predseda liberálnej SaS Richard Sulík povedal, že „po niekoľkých rokoch by ráno neodchádzal takýto vysmiaty.

Nehovoriac o naozajstných zamestnancoch fabriky, ktorým do zabehnutého procesu vbehol človek, ktorý netuší, čo má robiť, s húfom ochrankárov a novinárov za chrbtom.“

Predseda liberálov „pochválil“ tím predsedu vlády za zaujímavú formu PR, pričom táto podľa neho „fraška“ bola skôr zážitkom ako serióznou prácou.

Kritika sa Ficovi ušla aj od predsedu Kresťanskodemokratického hnutia Alojza Hlinu, ktorý sa vyjadril, že sa takto premiér snaží zastaviť pád preferencií jeho strany. Hlina zároveň pripomenul, že on sám v lete celý deň pomáhal pri žatve, za čo sa mu premiér vysmial.

Podnikatelia sú proti

Napriek tomu, že Robert Fico aj počas sobotnej noci vyzýval zamestnávateľov, aby sa proti zvýšeniu príplatkov prestali búriť, nepodarilo sa.

70  % zamestnávateľov príplatky odmieta

Už minulotýždňový prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska ukázal, že zamestnávatelia sa k navrhovaným príplatkom za prácu v noci, cez víkendy a sviatky stavajú odmietavo a vyzývajú vládu, aby radšej znížila odvody a vytvorila lepšie podnikateľské prostredie. Až dve tretiny podnikateľov v prieskume odmietli príplatok za prácu v noci, 70 % odmieta priplácať zamestnancom za prácu počas sviatkov a až 77 % odmieta príplatok za prácu cez víkendy.

Nemôžeme platiť poklesy preferencií

K príplatkom zo smeráckeho sociálneho balíčka sa v pondelok vyjadrila aj Republiková únia zamestnávateľov (RUZ). Jej prvý viceprezident Luboš Sirotka povedal, že toto opatrenie bude stáť zamestnávateľov zhruba miliardu. To sa podľa neho negatívne prejaví na zavedených motivačných schémach jednotlivých firiem, nakoľko bonusy pohltia práve najnovšie navrhované sociálne opatrenia. Upozornil tiež na to, že sociálny balíček, ktorý platia zamestnávatelia, prichádza vždy s poklesom preferencií vládnucich strán. „My nemôžeme každý boží rok platiť tieto poklesy, ktoré vládnuca strana zaznamená,“ zdôraznil Sirota, ktorý zároveň kritizoval, že návrh do parlamentu predložili poslanci za Smer­‑SD, a nie rezort práce v rámci riadneho pripomienkového konania. „Je absurdné, neakceptovateľné a nepochopiteľné, že sa to deje za chrbtom tých, ktorí to majú zaplatiť,“ povedal Sirota.

Bude rásť cena pečiva?

Rada pekárov SR, ktorá združuje až 12 tisíc zamestnancov v pekárenskom priemysle, vníma navrhované príplatky za prácu v noci, cez víkendy a počas sviatkov taktiež negatívne. „Rada pekárov súhlasí s pozitívnymi zmenami pre zamestnancov pekární, avšak navrhované zvýšenie príplatkov je bez ďalších legislatívnych opatrení pre pekárenský priemysel likvidačné,“ uviedol zástupca Rady pekárov SR Vladislav Baričák. Dôvodom ich postoja v tomto segmente je najmä nízka výstupná cena produktov, ktoré vyrábajú. „Ďalšie zvýšenie nákladov nebudeme schopní absorbovať a nedokážeme nájsť ďalší priestor v znižovaní svojich nákladov.“ Problémom je pochopiteľne aj nemožnosť obmedziť rozsah práce v noci a cez víkendy, ako je to možné v iných profesiách. „Platná legislatíva nám ukladá dodávať na trh čerstvé výrobky, ktoré sa jednoducho musia vyrábať v noci a počas víkendov,“ dodal Baričák.


Viac o najnovšom sociálnom balíčku si môžete prečítať TU.

ano, SITA, foto: facebook, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…