Domov Ekonomika Firmy ohrozuje zlá platobná disciplína

Firmy ohrozuje zlá platobná disciplína

0
0

Stále viac firiem vo východnej Európe má obavy, či dokáže prežiť pre meškajúce úhrady faktúr, respektíve ich neplatenie vôbec. Podľa štúdie „Európske platobné postupy“ od skupiny EOS sa takto vyjadrila každá šiesta spoločnosť.

S platobnou disciplínou svojich klientov majú vo zvýšenej miere problém aj slovenské firmy. „Existenciálne hrozby pre zlú platobnú disciplínu cítilo v roku 2019 až 12 % respondentov.

Rok predtým to bolo 9 %,“ informuje EOS v tlačovej správe. Obavy o vlastné prežitie sú podľa konateľa EOS KSI Slovensko Michala Šoltesa pochopiteľné, keďže dlhodobejšie výpadky v príjmoch môžu vážne nabúrať cash flow a aj samotný chod každej firmy.

Najhoršie sú na tom Chorváti

Čo sa týka východnej Európy, v roku 2018 malo obavy o vlastnú existenciu pre problémy s dlžníkmi 14 % oslovených spoločností, čo je o 2 % menej ako vlani.

Východoeurópske krajiny s najhoršími číslami boli v uplynulom roku Chorvátsko (26 %), Bulharsko (24 %), Grécko (20 %) a Maďarsko (19 %). Diametrálne odlišné situácie odhalila štúdia pri respondentoch pochádzajúcich zo západnej Európy.

V Nemecku necítia žiadnu hrozbu pre zlú platobnú disciplínu, v Dánsku len malú (2 %), no vo Francúzsku sa až 22 % a vo Veľkej Británii 23 % respondentov bojí o vlastné prežitie.

Celkovo  teda mala vlani obavy každá siedma spoločnosť (14 %), rok predtým to bolo 15 % spoločností. Prieskum skupiny EOS analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť.

Na otázky o svojich skúsenostiach s platbami, hospodárskom vývoji krajiny a rizikách v manažmente pohľadávok odpovedalo po 200 firiem z Nemecka, Dánska, Belgicka, Švajčiarska, Veľkej Británie, Španielska, Francúzska, Poľska, Slovenska, Českej republiky, Slovinska, Chorvátska, Maďarska, Bulharska, Ruska, Grécka a Rumunska.

red, SITA. foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…