Domov Ekonomika Firmy sa pred kybernetickými útokmi chránia málo

Firmy sa pred kybernetickými útokmi chránia málo

0
0

Štandardné antivírové programy už dnes nestačia na to, aby ochránili obrovské zdroje dát, ktoré majú firmy uložené v počítačoch. Ochranu dát podceňujú, má ich k tomu donútiť nový zákon.

Bežne používané systémy na ochranu informačno‑technologických (IT) zariadení nemusia v súčasnosti postačovať na to, aby ochránili firemné či domáce počítače pred útokom zvonka. Väčšiemu nebezpečenstvu prirodzene čelia softvérové a hardvérové zariadenia firiem.

Štandardná ochrana nestačí

„Väčšina firiem na Slovensku využíva štandardné preventívne systémy, napríklad antivírusy a firewally, oveľa menej spoločností má nasadené sofistikovanejšie nástroje proti novodobým hrozbám, akými sú ransomvéry alebo útoky spôsobujúce výpadky webov a služieb,“ povedal Martin Valášek, zástupca firmy Flowmon Networks.

Ransomvér je prepracovaný kriminálny obchodný model, ktorý dokáže zašifrovať obchodné údaje firmy a zadržiavať ich rukojemníckym spôsobom, a to prostredníctvom škodlivého softvéru. Zameriava sa tak na firmy ako aj jednotlivcov, uvádza sa v správe firmy SecTec.

Napadli „Funko“ aj televíziu

Prvú kategóriu nástrojov využíva podľa prieskumu agentúry GfK 93 percent firiem, tú druhú, do ktorej patria napríklad aj nástroje na šifrovanie dát a prediktívny monitoring počítačových sietí, iba necelé dve pätiny (38 percent) podnikov.

„Ide o výsledok pretrvávajúceho povedomia, že štandardné systémy postačujú na ochranu aj k splneniu legislatívnych požiadaviek,“ komentuje výsledky prieskumu manažér Flowmon Networks Roman Čupka.

Štandardné programy proti počítačovým vírusom neboli schopné odolávať sofistikovaným hrozbám, akými boli ransomvér WannaCry alebo takzvané DDoS útoky.

Tie napríklad nedávno odstavili webové stránky Fun rádia, Sme.sk či dokonca verejnoprávnej RTVS.

Zanedbávajú investície

O podceňovaní významu sofistikovaných bezpečnostných riešení nesvedčí iba pomerne nízka miera ich využívania, ale aj poddimenzované investičné plány firiem.

Do nadštandardných systémov pre IT bezpečnosť plánuje počas najbližších 3 až 5 rokov investovať iba pätina firiem, do štandardných ešte o niečo menej.

Vzhľadom na rozsiahle rozširovanie nových typov hrozieb, ktoré dokážu bežné preventívne ochrany počítačových sietí obísť, je to pomerne málo. K vyšším investíciám do bezpečnosti IT systémov, začne najmä firmy tlačiť legislatíva.

„Pripravovaný zákon o kybernetickej bezpečnosti a nové nariadenie EÚ pre ochranu osobných údajov mnohé organizácie donúti doplniť preventívne bezpečnostné opatrenia a siahnuť aj po nadštandardných riešeniach,“ povedal Čupka.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…