Domov Zahraničie Francúzskeho exprezidenta odsúdili na rok väzenia

Francúzskeho exprezidenta odsúdili na rok väzenia

0
0

Bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho odsúdili v pondelok pre obvinenia z korupcie na rok väzenia. Celkovo mu súd v Paríži vymeral tri roky odňatia slobody, z toho dva podmienečne. Sarkozy môže požiadať o výkon trestu v domácom väzení, počas ktorého bude musieť nosiť elektronický monitorovací náramok.

Nicolas Sarkozy a jeho dlhoročný právnik Thierry Herzog boli odsúdení pre obvinenia z korupcie a zvýhodňovania na základe údajného pokusu o podplatenie prokurátora Gilberta Aziberta z roku 2014 so zámerom získať tajné informácie o vyšetrovaní financovania predvolebnej kampane.

Bývalý prezident to mal oplatiť podporou tohto vysokopostaveného úradníka pri jeho žiadosti o „pohodlnú“ pracovnú pozíciu v Monaku. Azibert bol v inkriminovanom čase vedúcim poradcom na najvyššom odvolacom súde Francúzska. Zmienenú prácu v Monaku napokon nedostal.

Žiadali viac, exprezident vedel, čo robí

Prokuratúra pôvodne žiadala súd, aby Sarkozymu vymeral štyri roky väzenia, z toho dva nepodmienečne. Rovnaký trest žalobcovia žiadali pre Herzoga, ako aj pre prokurátora Aziberta. Obaja dostali rovnaký trest ako Sarkozy.

Súd sa ešte pred vynesením pondelkového verdiktu vyjadril, že skutočnosti v tomto prípade boli „obzvlášť závažné“ v kontexte toho, že ich spáchal bývalý prezident, ktorý využil svoje postavenie na osobné účely. Navyše, ako bývalý právnik veľmi dobre vedel, že ide o trestný čin, dodal súd.

Odvolá sa

Sarkozy sa proti rozsudku odvolá. Ako povedala jeho obhajkyňa verdikt je „mimoriadne prísny“ a „úplne neopodstatnený“. Podľa nej je bývalý prezident „pokojný, ale odhodlaný naďalej dokazovať svoju nevinu“.

Ďalšie obvinenie Sarkozyho

Sarkozy (66), ktorý stál na čele Francúzska v rokoch 2007 – 2012, je obvinený aj z prijatia miliónov eur od bývalého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího na svoju predvolebnú kampaň v roku 2007 a prekročenia finančného limitu počas neúspešnej kampane v roku 2012. Pred súd v súvislosti s týmto obvinením predstúpi spolu s 13 ďalšími obžalovanými koncom marca.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…