Domov Zahraničie Francúzsko a Taliansko ukončilo diplomatickú roztržku

Francúzsko a Taliansko ukončilo diplomatickú roztržku

0
0

Jedna z najväčších diplomatických roztržiek od konca druhej svetovej vojny medzi Francúzskom a Talianskom sa skončila po tom, ako sa odvolaný francúzsky veľvyslanec minulý týždeň vrátil spať do Ríma.

Francúzsky veľvyslanec v Taliansku, Christian Masset, sa vrátil po diplomatickej roztržke medzi vládami oboch krajín spať do Ríma, kedy bol na viac ako týždeň odvolaný späť do Francúzska.

Roztržka bola však len vyvrcholením dlhodobých sporov oboch krajín súvisiacich s migračnou otázkou alebo súperením o vplyv v Líbyi.

Pozadie diplomatického sporu

Francúzsko ešte 7. februára tohto roku oznámilo, že sťahuje svojho veľvyslanca z Talianska, pretože podľa nich talianski vládni predstavitelia neprimerane zasiahli do ich vnútorných problémov, keď sa Luigi Di Maio stretol priamo vo Francúzsku s predstaviteľmi radikálnych protestujúcich hnutia žltých viest.

Spor medzi Francúzskom a Talianskom prehĺbili žlté vesty.

Tým zasiahol nielen do vnútorných problémov Francúzska ale návšteva bola organizovaná aj bez informovania francúzskych orgánov.

Očakávania analytikov sa zhodujú

Analytici však upozorňujú, že vzťahy medzi oboma krajinami zostanú napäté aj naďalej. A aj napriek terajšiemu vysvetleniu sa obávajú aj ďalších stretov medzi talianskymi populistami a euroskeptikmi vo vláde ako Matteom Salvinim a francúzskym proeurópskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Najmä v kontexte nadchádzajúcich sa volieb do Európskeho parlamentu, kedy obaja reprezentujú opačné tábory pohľadu na smerovanie budúcej Európskej únie.

Matteo Salvini

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …