Domov Zahraničie Francúzsko plánuje masívnu reformu svojich zákonodarných orgánov

Francúzsko plánuje masívnu reformu svojich zákonodarných orgánov

0
0

Francúzsko plánuje pred nasledujúcimi parlamentnými voľbami znížiť počet poslancov o tretinu. Súčasné návrhy tiež zahŕňajú aj novú voľbu 15 % zákonodarcov prostredníctvom systému pomerného volebného systému.

Francúzsko pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona, v súlade s jeho predvolebnými sľubmi, pripravuje redukciu počtu zákonodarcov. Je to považované za jednu z najväčších reforiem oboch zákonodarných zborov Francúzska.

Obrovská transformácia zákonodarného zboru

Tieto zmeny však musia byť schválené oboma komorami parlamentu. V prípade ich úspešného schválenia by sa mali zmeny uplatniť už počas parlamentných volieb v roku 2022.

Parlament Francúzskej republiky

Francúzky parlament sa skladá z dvoch komôr. Horná komora je Senát, dolná komora je Národné zhromaždenie, každá komora sa riadi svojimi predpismi, príležitostne sa však stretávajú aj spoločne pod názvom francúzsky kongres v paláci vo Versailles.

Predseda vlády Édouard Philippe oznámil po rokovaní s opozíciou, že vláda plánuje znížiť počet poslancov na približne 404 zo súčasných 577, a tiež znížiť počet senátorov na 244 zo súčasných 348.

Východiskový bod prezidenta Macrona

Francúzsky prezident naznačil viaceré zmeny počas minuloročného príhovoru vo Versailles, kedy prisľúbil novú cestu pre francúzsku politiku a účinnejšiu formu vlády.

Tieto inštitucionálne a ústavné zmeny by však mohli naraziť na odpor opozície, ktorá ovláda Senát. Ten už kritizoval niektoré návrhy, teda bude nevyhnutné pri reformách nájsť spoločný kompromis.

Názory ostatných strán Aj podporovateľ Macrona, centrista François Bayrou, ktorý patrí k dlhodobým aktivistom pre pomerné zastúpenie už avizoval, že súčasné navrhované percento nestačí ani jemu a požaduje, aby bolo číslo väčšie, aspoň na úrovni 25 %.

Navrhované zmeny prezidenta Marcona

Emmanuel Macron by rád transformoval politiku, a prispel k obnove politického a parlamentného života. Vláda by tiež rada zaviedla limit tak, aby politici mohli slúžiť najviac tri po sebe idúce termíny v tej istej zvolenej funkcii.

S výnimkou starostov miest s menej ako 9 000 obyvateľmi. Tieto zmeny však budú vyžadovať podporu troch pätín poslancov a senátorov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…