Domov Zahraničie Francúzsko prežilo ďalší teroristický útok

Francúzsko prežilo ďalší teroristický útok

0
0

Počas minulého týždňa sa vo Francúzsku opäť zvýšil stupeň teroristického útoku na najvyšší po tom, ako v blízkosti vianočných trhov v Štrasburgu útočil páchateľ so zbraňou v ruke, pričom priamo na mieste zabil troch ľudí a následkom zranení podľahli ďalší dvaja.

Podozrivého zo streľby ihneď identifikovali, bol to 29-ročný Cherif Chekatt, ktorý mal celkom dlhý trestný register a nachádzal sa aj na zoznamoch francúzskej vlády, ktoré obsahujú viac ako 26 tisíc ľudí podozrivých z potenciálnej možnosti vykonania teroristických akcií.

Paradoxom je, že podozrivého v ten deň hľadali u neho doma, kde vykonali raziu, ale ho nenašli. Cherifa Chekatta nakoniec vo štvrtok zabili policajti pri prestrelke, keď sa ho pokúšali zadržať.

Bezpečnostné opatrenia po útoku

Bezprostredne po útoku bolo nasadených okolo 350 príslušníkov bezpečnostných zložiek, došlo k uzatvoreniu mesta a celá krajina sa dostala do najvyššej pohotovosti v súvislosti s možným terorizmom , hraničné kontroly sa sprísnili a na ostatných vianočných trhoch v krajine sa zvýšili kontroly a bezpečnosť.

Teroristický čin radikalizovaného mladíka

Cherif Chekatt

Útok, ktorý bol klasifikovaný ako teroristický akt, vyhnal pri hľadaní útočníka do ulíc viac ako 700 členov francúzskych bezpečnostných síl, ktorí sa ho snažili dolapiť.

Ako francúzske bezpečnostné zložky tvrdia, v krajine evidujú tisíce mladých ľudí, ktorí začínali s drobnými zločinmi, pričom niektoré ich konania prerastajú až do radikalizovaného spôsobu života.

Bezpečnostné zložky nevylučujú, že u týchto ľudí môže časom dôjsť až k páchaniu teroristických aktov. Polícia sa ich snaží mať po dohľadom, no nie je možné ich všetkých monitorovať, to by zásadným spôsobom musel narásť ich počet.

Stále lepšie pripravené bezpečnostné zložky

Prívrženci tzv. Islamského štátu pravidelne ohrozujú Západ práve v období vianočných sviatkov. Ako poukázal aj tento ostatný útok v blízkosti vianočných trhoch v Štrasburgu, je nemožné zabrániť všetkým útokom, ale pripravenosť bezpečnostných zložiek za ostatné roky výrazne vzrástla.

No nedá sa vylúčiť, že v budúcnosti môžeme očakávať ďalšie podobné útoky radikálov, ako bol Cherif Chekatt.

Ľudia sa modlia za obete útoku na námestí v Štrasburgu.

Domáci terorizmus vo Francúzsku

Cherif Chekatt je Francúz, ktorý sa narodil Marockým prisťahovalcom, jedná sa teda o domáceho teroristu, ktorý sa radikalizoval práve doma vo Francúzsku.

V porovnaní s inými krajinami, kde útočia najmä cudzí štátni príslušníci, to poukazuje na skutočnosť, že Francúzsko zásadným spôsobom podcenilo integráciu a prácu s prisťahovalcami z ich vlastných bývalých kolónií.

Úlohou, pred ktorou stojí dnes Európa, ale aj iné časti sveta, je nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby mladí ľudia prijali islamský terorizmus. Pretože nie je možné všetkých potenciálnych teroristov sledovať, je nevyhnutné nájsť také mechanizmy, aby sa ľudia nedali zviesť na zlé chodníčky.

Teroristické útoky vo Francúzsku za posledné roky

Od januárového útoku v roku 2015 v redakcii Charlie Hebdo v Paríži sa jedná už o 23. teroristický útok vo Francúzsku v rôznych častiach krajiny.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…