Domov Šport Futbalisti sa vracajú na trávniky. Dočkajú sa fanúšikovia zápasov?

Futbalisti sa vracajú na trávniky. Dočkajú sa fanúšikovia zápasov?

0
0

Vo viacerých európskych krajinách zmierňovanie opatrení zavedených proti šíreniu koronavírusu umožnilo futbalovým klubom vrátiť sa do tréningového procesu. Po týždňoch domácej karantény si tak mohli najlepší futbalisti v Európe opäť pobehať po trávniku.

V Španielsku sa trénuje

Španielska vláda umožnila, po splnení prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení, minulý týždeň návrat profesionálnym futbalistom do individuálneho tréningu v klubových tréningových centrách.

Ešte predtým však museli byť všetci futbalisti i ich rodiny pretestovaní. Medzi testovanými vzorkami sa našli aj pozitívne, detaily však vedenie La Ligy nezverejnilo.

Nateraz však nie je jasné, kedy a či vôbec sa aktuálne prerušená sezóna La Ligy opäť rozbehne. Fanúšikov však hreje pri srdci aspoň fotografia žonglujúceho Messiho.

Futbalová Barcelona totiž začala trénovať už koncom minulého týždňa, podobne ako Atlético Madrid. V Reale Madrid zas bolo všetko pripravené tak, aby hráči mohli trénovať od začiatku aktuálneho týždňa.

Do tréningu sa zrovna nehrnú hráči Eibaru, ktorí spoločne s realizačným tímom zverejnili vyhlásenie, že sa obávajú o všeobecné zdravie v prípade pokračovania La Ligy.

Okrem strachu o vlastné rodiny sa obávajú i toho, že by obnovenie súťaže mohlo spustiť ďalšiu vlnu smrteľného ochorenia.

Bundesliga už 16. mája?

Futbaloví fanúšikovia obracajú svoju pozornosť najmä do Nemecka. Najvyššia súťaž v krajine totiž dostala od vlády povolenie na svoj reštart, a k nemu by malo dôjsť už čoskoro, a to v sobotu 16. mája.

Do riadneho konca bundesligy ostáva odohrať 9 kôl, pričom by sa mali všetky zápasy dohrať do konca júna. Následne po tomto termíne je v pláne odohrať aj baráž medzi 16. tímom najvyššej súťaže a tretím tímom druhej ligy.

Nemecký pohár by sa mal dohrávať až v priebehu júla. Samozrejmosťou je, že všetky zápasy sa budú hrať bez divákov, avšak budú prenášané v televízii.

Hráči a realizačné tímy už prešli dvomi kolami testovaní a čaká ich ešte jedno. Minimálne do obnovenia súťaže musia ostať všetci v izolácii. Fanúšikovskú radosť však ešte môže ohroziť jedna vec.

„Je však potrebné pamätať na to, že reštart súťaže je podmienečný, pretože koronavírus je stále vážnou hrozbou,“ povedal generálny riaditeľ Nemeckej futbalovej ligy Christian Seifert.

Veľký krok do neznáma

Vinou pandémie koronavírusu zažíva celá naša spoločnosť niečo, na čo nielen, že nebola pripravená, ale nedokáže ani predpokladať, ako sa situácia „po“ bude vyvíjať.

Niekdajší nemecký reprezentant Fredi Bobic vníma reštart bundesligy v tejto situácii ako krok do neznáma, ktorý môže byť veľmi dobrodružný. „Bude to ako začiatok novej sezóny, ale bez poriadneho tréningu.

Do prvého zápasu zostáva málo času na prípravné zápasy či skutočný tímový tréning. Bude zaujímavé sledovať, kedy niektoré tímy nájdu potrebný herný rytmus a či ho vôbec nájdu.

Možno nás čakajú kuriózne výsledky, napríklad 5:5…,“ myslí si Bobic. Podobné zvláštne pocity a očakávania platia aj v ostatných európskych ligách.

Je možné, že v prípade reštartovania súťaží, si budú musieť futbalisti i fanúšikovia nejaký čas zvykať na novú realitu. Avšak pre mnohých je aj futbal bez diváckej kulisy na prázdnom štadióne predsa len lepší ako žiadny futbal.

Brescia odmieta hrať

Hoci talianska vláda ešte „zelenú“ na reštart futbalovej súťaže nedala, s určitými obmedzeniami začala tréningový proces už väčšina klubov Serie A.

Výnimkou je však Brescia, ktorej domovom je Lombardsko, ktoré bolo najpostihnutejším regiónom Talianska a ochoreniu tu podľahlo takmer 15 tisíc ľudí.

Daniele Gastaldello, kapitán tímu, sa vyjadril, že on ani jeho spoluhráči s pokračovaním súťaže nesúhlasia. „V Brescii sme všetci dotknutí situáciou. Každý z nás minimálne pozná niekoho, koho postihla tragédia.

Uvedomili sme si, ako málo stačí k tomu, aby to zruinovalo celú rodinu,“ povedal futbalista a doplnil: „Cena za pokračovanie súťaže môže byť vysoká.

Hrozí totiž aj zvýšené riziko vážnejších zranení, bojíme sa.“ Prezident tímu navyše už predtým avizoval, že v prípade obnovenia súťaže, Brescia na zápasy nenastúpi.

Neistota v Anglicku

V neistote je zatiaľ aj ostrovný futbal. Okrem toho, že stále chýba súhlas vlády na rozbehnutie futbalovej ligy, ani samotné kluby sa nevedia zhodnúť, ako pokračovať.

Návrh odohrať zvyšných 9 kôl na neutrálnych štadiónoch sa nestretol s pochopením niektorých účastníkov Premier League. „Chápeme a rešpektujeme, že dohrávať by sa malo bez fanúšikov na štadiónoch.

O tom nemusíme debatovať. Avšak, nemôžeme súhlasiť s tým, že domáce súboje nebudeme hrať na svojom štadióne, čím by sme prišli o výhodu známeho prostredia,“ povedal šéf Watfordu Scott Duxbury.

Tento nápad vzišiel z toho, že sa fanúšikovia tímov začali dohovárať, že svojim miláčikom budú fandiť aspoň pred štadiónmi, čím by sa však efekt hrania bez divákov minul svojmu účinku.

Reštart ukončenej Ligue 1?

Napriek tomu, že vedenie francúzskej Ligue 1 už koncom apríla prijalo rozhodnutie o ukončení tejto sezóny s pridelením titulu Parížu Saint‑Germain, stále sa nájdu takí, ktorí veria, že sezóna ešte nie je celkom stratená.

„Adaptáciou nemeckého modelu by sme ligu mohli dohrať,“ povedal prezident francúzskeho klubu Olympique Lyon Jean‑Michel Aulas. Jedným z jeho argumentov je to, že dokončením sezóny by sa podarilo vyhnúť stratám v desiatkach miliónov eur.

Avšak šéf Lyonu má aj iné dôvody. Podľa aktuálnej tabuľky ostal totiž jeho klub mimo pohárových súťaží pre budúci ročník.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…