Domov Slovensko Gábor Gál chce potrestať sudcu Štefana Harabina

Gábor Gál chce potrestať sudcu Štefana Harabina

0
0

Sudca Najvyššieho súdu SR zakladá vlastnú politickú stranu Vlasť. Dokonca prehlásil, že bude jej volebným lídrom. Na tlačovej konferencii kritizoval predsedu Smeru-SD Roberta Fica, predsedu NR SR Andreja Danka alebo prezidenta Andreja Kisku. Sudca a zároveň politik? To nesedí ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi.

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála by sa sudca Štefan Harabin mal vzdať sudcovského mandátu. „Sudcovia by sa mali rozhodnúť, či chcú súdiť, alebo či chcú byť v politike,“ poznamenal Gál.

„Zákon o sudcoch a prísediacich podľa ministra spravodlivosti hovorí, že sudca nemôže byť členom politickej strany a politického hnutia, ani politicky aktívny,“ uviedol Gál.

Harabin odkázal Gálovi, že si má poriadne naštudovať zákony. Hoci Harabinovi schopnosť obracať sa v právnom poriadku nikto nemôže uprieť, zdá sa, že litera zákona naozaj hovorí jasne v prospech ministra.

Gál zvažuje disciplinárne konanie

Šéf rezortu spravodlivosti chce voči bývalému mečiarovskému ministrovi spravodlivosti začať disciplinárne konanie.

Na jeho stranu sa postavila aj Lucia Praženková – predsedníčka Súdnej rady SR, ktorá cez hovorkyňu súdnej rady slová šéfa rezortu spravodlivosti taktiež potvrdila.

„Pokiaľ takto sudca koná, koná v rozpore s povinnosťami sudcu. Predsedníčka Súdnej rady SR, Lenka Praženková, v súčasnosti vykonáva šetrenie a zhromažďuje podklady, ktoré sú potrebné k jej rozhodnutiu na podanie disciplinárneho návrhu,“ uviedla hovorkyňa Súdnej rady SR Veronika Müller.

Spolupráca s Harabinom

Neúspešný kandidát na prezidenta a sudca Najvyššieho súdu chce založením svojej politickej strany Vlasť prinavrátiť na Slovensko demokratické a právne princípy.

Už dnes je však zrejmé, že voči prípadnej spolupráci sa ohradil Most-Híd. Predseda Béla Bugár takúto spoluprácu rezolútne odmietol. Podobne je na tom aj Kiskova strana Za ľudí či dvojkoalícia PS a Spolu.

Inak by zrejme nekonalo ani Matovičove OĽaNO. Harabinovi tak ostáva hľadať spojencov v Smere či ĽSNS. Postoje SNS a Andreja Danka predpovedať veľmi ťažko.

Denis Ruščák, foto: SITA

  • Mamojka ako ústavný sudca skončil

    Mojmír Mamojka sa minulý týždeň vzdal funkcie sudcu ústavného súdu, v ktorej pôsobil od de…
  • VIDEO: Slota proti Dankovi

    Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …
  • Kotleba dostal od Harabina košom

    Každá akcia vyvoláva nejakú reakciu. Tak to už v živote chodí a politická sféra na tom nie…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…