Domov Slovensko Gorila je vonku. Kauza, ktorá sa už nezametie

Gorila je vonku. Kauza, ktorá sa už nezametie

0
0

Minulý týždeň v stredu dostali viaceré slovenské média nahrávku, ktorá súvisí s kauzou Gorila. Išlo o zvukový záznam, ktorý má viac ako 39 hodín. Do médií ich doručili neznáme osoby. Pravosť nahrávky zatiaľ nie je oficiálne potvrdená a podrobuje sa skúmaniu.

Všetko nasvedčuje tomu, že na prelome rokov 2011 a 2012 uniknutý prepis sa zhoduje so zvukovým záznamom, ktorý bol verejnosti sprístupnený minulý týždeň.

Čo je Gorila

V decembri 2011 unikol na verejnosť údajný analytický prepis, ktorý vypracovala Slovenská informačná služba (SIS), na základe odpočúvania, ktoré malo byť vykonávané v rokoch 2005 a 2006 v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Samotná SIS nazvala kauzu Gorila. Prepis šokoval verejnosť, pretože prinášal informácie o možnej obrovskej korupcii vtedajších vládnych úradníkov ale tiež iných politikov či podnikateľov.

Kauza vyhnala do ulíc tisícky ľudí a aj vďaka tomu utrpeli pravicové strany vo voľbách v roku 2012 drvivú porážku. Pravosť prepisu Gorily bol spochybňovaný a postupne upadal do zabudnutia.

Verejnosť si z neho určite najlepšie vybavuje otázku, či Robert Fico v byte na Vazovovej pil či nepil Kolu, pretože s touto otázkou bol občasne médiami konfrontovaný, keďže je už dnes jediným aktívnym politikom, ktorý mal Haščáka v spomínanom byte navštíviť.

Keď pred dvomi týždňami unikla nahrávka rozhovoru Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku, Gorila bola späť. Kočner totiž v nahrávke karhá bývalého generálneho prokurátora, že si dovolil nahrávkou Gorily vydierať Haščáka, pričom ten už mal údajne za to zaplatiť.

Práve Kočner mal mať nahrávku Gorily u seba a vyšetrovatelia sa k nej mali dostať minulú jeseň, keď z dôvodu iných obvinení podnikateľa robili v jeho nehnuteľnostiach domové prehliadky.

Táto nahrávka má teda byť aj súčasťou spisu vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, čím má k nej prístup pomerne veľa ľudí.

Aj preto bolo podľa analytikov len otázkou času, kedy nahrávka uzrie svetlo sveta, a to napriek tomu, že v minulosti jej publikovanie Ústavný súd SR zakázal a dokonca prikázal štátnym orgánom nahrávku zničiť, pretože podľa neho bola vyhotovená nezákonne. Dnes je voľne šírená na internete.

Hlavné postavy

Kto sú ústrední aktéri? Jaroslav Haščák, šéf finančnej skupiny Penta a jeden z najbohatších Slovákov sa mal v byte na Vazovovej ulici v Bratislave stretávať s politikmi a úradníkmi.

Jaroslav Haščák

Ten sa už vyjadril, že podá trestné oznámenie a chce byť, čo najskôr vypočutý. Okrem neho sa na nahrávke najčastejšie objavuje vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek či bývalá predsedníčka výkonného výboru Fondu národného majetku Anna Bubeníková.

Ďalšou postavou bol napríklad aj František Határ (dnes už po smrti), ktorý bol jedným zo zakladateľov strany Smer-SD. Ten sa mal údajne pravidelne stretávať s Haščákom a vybavovať financie pre stranu Smer-SD.

Jedna hodina z 39-hodinovej nahrávky zachytáva aj stretnutie Haščáka s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.

Prichytený…

Nahrávka Gorily vznikla v rokoch 2005 a 2006, teda v čase druhej Dzurindovej vlády. Už na uniknutých prepisoch sa objavilo aj meno Roberta Fica, ktorý sa mal stretnúť s Haščákom.

„Ja sa tejto téme nevyhýbam. Ak by sa potvrdilo, že niečo na tomto spise je pravdivé, tak si prečítajte, čo sú tam popísané za hrôzostrašné veci, ale čo to má spoločné so Smerom?

Do tohto nás nezaťahujte,“ povedal Fico v roku 2012, keď sa kauza Gorila začala v médiách intenzívne riešiť a vyvolala dokonca vlnu protestov.

Uniknutá nahrávka toto stretnutie potvrdila a teda sa dnes Ficova rétorika prispôsobila okolnostiam. „Ľudia, ja nevylučujem, že som sa niekedy rozprával s pánom Haščákom,“ uviedol na tlačovej konferencii.

Fico o Haščákovi povedal, že ide o významného podnikateľa, ktorý chcel však stranu Smer-SD zničiť. Fico žiada vyšetrenie Gorily a zároveň naďalej trvá na tom, že ide o kauzu Dzurindovej vlády.

Čaputová verí

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa po stretnutí s námestníčkou generálnej prokuratúry a policajným prezidentom vyjadrila, že verí v riadne vyšetrenie kauzy Gorila.

„Práve takýmto kauzám sa Ján Kuciak venoval. A venoval sa im, vidiac, že niektoré špičky justície kolaborovali so zločinom, kryli ho…“ vyslovila prezidentka.

Doplnila, že verejný tlak na justičné orgány evidentne prináša svoje výsledky. Verí aj v to, že kauza, ktorú sa nepodarilo vyšetriť ani počas piatich vlád, dosiahne teraz významný posun.

Pellegrini (ne)koná

Hoci nahrávka potvrdila, že s kauzou Gorila sú spojení aj predstavitelia Smeru-SD, premiér nevidí dôvod na vyvodzovanie zodpovednosti v strane. Ani čo sa týka výmeny predsedu Fica, ktorý podľa Pellegriniho môže aj po zverejnení nahrávky pokojne spávať.

„Čo bolo zverejnené dnes, si nemyslím, že znamená niečo, čo by malo mať vplyv na personálne obsadenie v strane,“ uviedol premiér.

Pozitívnym krokom bolo zvolanie stretnutia za účasti jeho osoby a osôb ministerky vnútra Denisy Sakovej, ministra spravodlivosti Gábora Gála, prezidenta PZ SR Milana Lučanského a ďalších zástupcov Súdnej rady SR a Generálnej prokuratúry SR. Diskutovalo sa o možných legislatívnych zmenách a stave v justícii.

Pravosť nahrávky

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik povedal, že zverejnená nahrávka sa musí porovnať s originálnou nahrávkou. Doplnil však, že materiály, ktoré tvorili súčasť pôvodného spisu boli skartované.

„Nariadením súdu je už niekoľko rokov definitívne skartovaný celý materiál, nosiče, ktoré tvorili súčasť originálu,“ uviedol Šafárik. „Z poznatkov, ktoré boli vyhodnotené ešte z originálnej nahrávky, ktorú vlastnila SIS, boli aj vytvorené materiály, ktoré boli poslané príjemcom zo zákona.

(…) To, čo patrilo polícii, dostala polícia,“ doplnil šéf SIS. Existujú teda písomné materiály, ktoré boli spracované vyšetrovacím tímom na základe poznatkov z originálnych materiálov Gorily.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…