Domov Slovensko Gröhling školy nechcel zatvoriť, robí to Mikas

Gröhling školy nechcel zatvoriť, robí to Mikas

0
0

Od štvrtku minulého týždňa (25. 11. 2021) platí na Slovensku zákaz vychádzania. Vláda ho zaviedla na zastavenie šírenia nového koronavírusu, keďže počty nakazených sa v posledných týždňoch rýchlo zvyšovali. Aktuálny lockdown sa od toho minuloročného líši najmä tým, že školy tentokrát ostali otvorené, nie však na dlho.

Na Slovensku platí od štvrtka na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek.

Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov).

Výnimkou je aj cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa, cesta na a z očkovania a testovania na ochorenie COVID-19 či cesta do jaslí a škôl. Ľudia môžu ísť aj do prírody v rámci okresu.

Nezhody kvôli školám

Školy však ostali otvorené, napriek tomu, že ich zatvorenie navrhovali odborníci a požadovala ho väčšina koalície. Strana SaS bola však proti a pri tomto bode využila možnosť veta. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) obhajoval toto rozhodnutie.

„Zatvorené školy nám problém s pandémiou nevyriešia, to vyrieši očkovanie, už si to konečne povedzme,“ zdôraznil Gröhling. Pripomenul, že dáta, ktorými rezort disponuje, kontinuálne potvrdzujú, že školy nie sú ohniskami infekcie.

Minister sa obáva, že dočasné zatvorenie škôl by sa napokon predlžovalo, čo by malo výrazne negatívny vplyv na vzdelanie detí, ale aj na ich duševnú a sociálnu pohodu.

Gröhling cúva

Po kritike, ktoré sa zniesla najmä zo strany odbornej, ale i tej laickej verejnosti, šéf rezortu školstva oznámil výrazné obmedzenie prezenčnej školskej výučby. Od pondelka (29. 11.) ostali zatvorené, resp. na dištančnú výučbu prešli základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času (CVČ), jazykové školy i krúžky a mimoškolské aktivity.

Rovnako avizoval, že by sa zimné prázdniny mohli začať skôr, vyučovanie by sa pred koncoročnými sviatkami mohlo skončiť už 17. decembra.

Školy sa zatvárajú

Je však možné, že do 17. decembra veľa škôl otvorených neostane. Hlavný hygienik SR Ján Mikas totiž vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy.

A vo viacerých regiónoch už tak jednotlivé RÚVZ urobili a plošne zavreli všetky školy v okresoch.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav NovákNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…