Domov Slovensko Guvernéra NBS Kažimíra obvinili z korupcie

Guvernéra NBS Kažimíra obvinili z korupcie

0
0

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) minulý týždeň obvinil bývalého ministra financií a súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre korupčný trestný čin. Hoci ho mnohí politici vyzývajú na odstúpenie, on obvinenie odmieta.

Podľa portálu aktuality.sk má obvinenie súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka I. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vzniesol 8. októbra 2021 obvinenie osobe P. K. pre korupčný trestný čin.

Vzhľadom na počiatočné štádium trestnej veci nebudeme v súčasnosti poskytovať podrobnejšie informácie,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

Bývalý financmajster Peter Kažimír obvinenie z podplácania odmieta. „Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ reagoval Kažimír na obvinenie.

Guvernér NBS tvrdí, že sa „necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu“ a zároveň je podľa neho skutkový stav v uznesení nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy. Proti obvineniu podá sťažnosť.

Vyzývajú ho na odstúpenie

Po informácii o obvinení guvernéra NBS sa pochopiteľne roztrhlo vrece s výzvami na jeho odstúpenie. Súčasný minister financií Igor Matovič si myslí, že jeho predchodca by mal post guvernéra NBS opustiť.

„Je to vážne obvinenie, ak by to bola pravda, samozrejme, vo funkcii by nemal zostať,“ skonštatoval Matovič pred novinármi. Dodal, že Kažimír je vo svojej funkcii „neodvolateľný“.

„Musí to byť asi o jeho slobodnom rozhodnutí v tejto situácii, lebo to nemáte ako vyriešiť vzhľadom na to, že má imunitu ako guvernér národnej banky,“ doplnil. Na jeho odstúpenie vyzvali aj iní, predovšetkým koaliční politici, avšak na zváženie odstúpenia ho vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. „

V situácii Petra Kažimíra by som zvažovala odstúpenie z funkcie guvernéra NBS pre ochranu mena inštitúcie, ktorú teraz zastupuje,“ uviedla prezidentka na svojom profile na sociálnej sieti.

Odstúpiť neplánuje

Samotný Kažimír z funkcie guvernéra NBS odstúpiť neplánuje. „Toto obvinenie priamo nesúvisí s činnosťou národnej banky. Pracujem na sťažnosti proti obvineniu.

Nespáchal som žiadny trestný čin a budem si plniť svoje úlohy guvernéra aj naďalej. Toto obvinenie pociťujem a vnímam ako obrovskú nespravodlivosť a urobím všetko pre očistenie svojho mena a obranu inštitúcie, ktorú zastupujem,“ uviedol Peter Kažimír.

red, TASR, foto: TASRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…