Domov Komentáre HALGAŠOVÁ: A máme opäť po hrozne

HALGAŠOVÁ: A máme opäť po hrozne

0
0

Premnožená zver spôsobuje našim vinohradníkom a poľnohospodárom obrovské škody po celom Slovensku. O zdevastovanej úrode sa mohli tento týždeň presvedčiť aj poslanci NR SR počas výjazdu vo vinohradoch malokarpatského regiónu.

Iniciovala som ho ja, Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR za stranu SaS a členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Vinohradníci a poľnohospodári sú bezradní. Škody na vinohradoch sú každým rokom väčšie, ale riešenia na odškodnenie sa z roka na rok odkladajú. Podľa oficiálnych údajov vzrástol od roku 1968 počet danielej zveri približne 25 násobne, diviačej 23 a muflonej 20 násobne.

Každý rok na Slovensku vznikajú stámiliónové škody na poľnohospodárskych plodinách a lesných porastoch a každým rokom stúpajú. Tieto škody sú najmä pre menších poľnohospodárov likvidačné.

Premnožená zver zvyšuje nebezpečenstvo prenosu afrického moru z diviačej zveri na chovy ošípaných, vytláčanie pôvodných druhov zveri muflónmi a danielmi, či likvidáciu vzácnych živočíšnych a rastlinných druhov v chránených oblastiach. Premnožená zver tiež ohrozuje bezpečnosť cestnej premávky kolíziou s migrujúcou zverou.

Navyše daniele a muflóny patria k tzv. inváznym, nepôvodným, druhom zveri, ktoré vytláčajú predovšetkým pôvodnú srnčiu zver. Vo vyspelých krajinách sú chované v zverniciach a oborách. Tak to bolo v minulosti aj u nás.

V krátkom čase sa obrátim na ministra pôdohospodárstva, aby sme spoločne prijali opatrenia proti poškodzovaniu poľnohospodárov. Predstavte si, že Vám každý rok niekto zničí, alebo oberie úrodu a nemôžete s tým nič robiť.

Pri krádeži právny poriadok zabezpečuje ochranu, v prípade poľnohospodárov je ochrana takmer nulová. Stavy poľovnej zveri sa podľa poslancov musia zásadne regulovať a priblížiť stavom spred 12 rokov. Musíme sa tiež zaoberať odškodňovaním za spôsobené škody.

Je však potrebné vypočuť si nielen poľnohospodárov, ale aj poľovníkov a po diskusii s nimi prijať uspokojivé riešenie. Verím, že sa nám to podarí.

Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvoNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

US Open: Djokovičov sen zmaril Medvedev

Srb Novak Djokovič mal jedinečnú možnosť prepísať históriu svetového tenisu. Ak by vyhral …