Domov Komentáre HALGAŠOVÁ: Naozaj je vajce z podstielkového chovu najlepšie?

HALGAŠOVÁ: Naozaj je vajce z podstielkového chovu najlepšie?

0
0

Aké vajcia uprednostňujete? Z klietkového alebo podstielkového chovu? Naozaj je vajce z podstielkového chovu lepšie? Aktuálne v Európe ožila téma urýchleného zákazu klietok. Riešeniu by mala predchádzať odborná diskusia, ktorá žiaľ chýba, aby sme sa správne vedeli rozhodnúť.

Pohodou zvierat, tzv. welfare, sa odborníci v EÚ zaoberajú dlhodobo. Slovensko je dnes takmer sebestačné v produkcii vajec. A to napriek zákazu chovu nosníc v jednoduchých klietkach už v roku 1999.

Brusel poskytol 12-ročné prechodné obdobie na zabezpečenie nových lepších podmienok v tzv. obohatených klietkach, ktorými sa zabezpečuje väčší životný priestor, bydlo, napájadlo, priestor na hrabanie, kŕmenie a znášanie vajec.

Napriek 12-ročnému prechodnému obdobiu však nie všetky členské štáty prispôsobili chov všetkých nosníc novým podmienkam a od Bruselu si vyžiadali výnimku (napr. Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Grécko, Poľsko, Maďarsko).

Kým naši chovatelia poctivo investovali vlastné peniaze na zosúladenie pravidiel EÚ v priemere 10 eur na nosnicu, v uvedených štátoch tieto peniaze ušetrili a vajcia napriek zákazu dokonca dodávali do predajní, a to aj na Slovensko.

Porušenie zákazu sa zistilo až úradnou kontrolou. Dnes sa proti klietkovému chovu dvíha silný tlak. Koniec klietok však bude veľmi nákladný. Na splnenie nových požiadaviek aktivistov sa investičné náklady pohybujú na úrovni 50 miliónov eur.

Toto je však len jedna stránka veci. Tou druhou je hľadanie odpovede na otázku – čo chceme zákazom klietkového chovu sliepok dosiahnuť. Lepšie životné podmienky sliepok, kvalitnejšie vajcia alebo ešte niečo iné?

Výskum jednoznačne preukázal, že bezpečnejšie na konzumáciu sú vajcia pochádzajúce od nosníc chovaných v obohatených klietkach.

Ak sa tlak na zmenu chovu nezmení, bude sa musieť zmeniť chov ako taký. Prerobenie chovov na Slovensku bude znamenať zníženie kapacity chovov o 15 percent. Slovensko počas zmeny nebude zvládať svojou produkciou vajec pokryť požiadavky obchodu a bude odkázané na dovoz vajec z cudziny.

Ak teda chceme zrušiť klietkový chov, poďme na to. Ale, prosím, až po dôslednej a odbornej analýze.

Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvoNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pápež v SR: Svätý Otec Slovensko vychválil a zacitoval aj Mor ho!

Pápež František priletel v nedeľu popoludní na štvordňovú pastoračnú návštevu Slovenskej r…