Domov Slovensko Halgašová: Presadili sme zásadnú pomoc pre poľnohospodárov a potravinárov

Halgašová: Presadili sme zásadnú pomoc pre poľnohospodárov a potravinárov

0
0

Už minulý rok upozorňovala poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmila Halgašová na základe informácií zo zahraničia, kde sa pandémia COVID v prvej vlne vyvíjala veľmi nepriaznivo, na možný nedostatok potravín. Našťastie sa tento scenár nenaplnil a potravín máme aj na Slovensku dosť. Avšak aj za cenu, že na Slovensko denne prúdi 800 kamiónov potravín zo zahraničia.

„S potravinármi som v pravidelnom kontakte a zrazu mi začali klásť otázky, čo majú robiť, ak budú mať výpadok zamestnancov, či už z dôvodu ochorenia alebo z dôvodu starostlivosti o deti, keďže deti do škôlky v dnešnej situácii zoberú len rodičom pracujúcim v sektore kritickej infraštruktúry.

Bolo mi ľúto, že sme nevyužili otvorený ústavný zákon o bezpečnosti štátu, kde sme mohli uložiť pracovnú povinnosť v čase núdzového stavu aj pre zamestnancov v sektore potravinárstva a poľnohospodárstva. Je to však daň za prijímanie zákonov v skrátenom legislatívnom konaní,“ hovorí Jarmila Halgašová.

Nezaslúžia si byť opomínaní

Zaradenie pôdohospodárstva medzi sektory kritickej infraštruktúry v prvom rade podľa Halgašovej pomôže potravinárom a poľnohospodárom vyriešiť problém s umiestnením detí do predškolských a školských zariadení. „Kritická infraštruktúra je v očkovacom pláne zaradená do prvej vlny.

Preto by už teraz mali byť aj potravinári a poľnohospodári očkovaní v prvej vlne. Nemusia byť okamžite, stačí po pracovníkoch v prvej línii. Ale teraz už sú niekde zaradení, pretože včera ešte nemali v očkovacom pláne prakticky žiadne miesto. A to určite nie je správne.

Pretože títo ľudia chodia do práce každý deň, v piatok aj vo sviatok, cez deň aj v noci a preto, aby sme mali každý deň na stole voňavý čerstvý chlieb, mlieko a maslo alebo chutné chrumkavé párky. Nezaslúžia si byť opomínaní,“ tvrdí poslankyňa Jarmila Halgašová.

Poďakovanie kolegom

Samozrejme, bez súhlasu všetkých koaličných strán a rezortného ministra by nemohla SaS takýto návrh zákona predložiť. „Chcem preto úprimne vyzdvihnúť spoluprácu ako s ministrom Mičovským, tak aj s predsedom výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Karahutom a kolegyňou z SaS Annou Zemanovou.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ŽIAK: Obhliadnutie sa za rokom 2020

Najprv sme návrh zákona predložili na rokovanie januárovej schôdze, nakoniec sa nám ho podarilo pripojiť k vládnemu návrhu zákona, o ktorom sme rokovali v skrátenom legislatívnom konaní na 22. schôdzi NR SR a dnes je zákon už schválený,“ uzatvára Jarmila Halgašová.

oš, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k…