Domov Komentáre HEGER: Vláda ide namiesto nájomných bytov stavať robotnícke ubytovne

HEGER: Vláda ide namiesto nájomných bytov stavať robotnícke ubytovne

0
0

Nájomných bytov sa pritom na Slovensku stavia veľmi málo. Príčinou je vládou zle nastavený mechanizmus podpory týchto bytov zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Preto sa z neho ročne podporí výstavba iba niekoľko stoviek obecných nájomných bytov.

Celkovo sa však na Slovensku postaví zhruba 15-tisíc bytov za rok, čo je stále menej ako celkový dopyt po bytoch. Avšak záujem o cenovo dostupné nájomné bývanie na Slovensku existuje.

Veď viac ako polovica pracujúcich mladých ľudí na Slovensku býva podľa údajov Eurostatu stále u rodičov. Priemer EÚ je však 35 % a Slovensko je v tejto štatistike na predposlednom mieste.

A to aj preto, že mladí ľudia si nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Podmienky na získanie hypoték sa totiž sprísňujú, stavebné sporenie je paralyzované, ceny bytov rastú a mladí ľudia, ktorí nemajú našetrené, sú odkázaní na bývanie u rodičov alebo v komerčných prenájmoch.

A cenovo dostupné nájomné bývanie, s cenami podstatne nižšími ako pri komerčnom prenájme, by privítali s otvorenou náručou. Na Slovensku jednoducho chýba nájomné bývanie za dostupnú cenu.

Ľudia už počuli mnoho sľubov od vlád o tom, ako nájomné byty postavia. Aj táto vláda však hádže nájomné bývanie cez palubu. Z peňazí štátneho fondu ide totiž podporovať výstavbu ubytovní pre robotníkov, prevažne z tretích krajín.

Verejné peniaze sa tak budú využívať ešte horšie ako doteraz.

V hnutí OĽANO sme zásadne proti tomu, aby sa z peňazí všetkých ľudí stavali ubytovne pre súkromné firmy.

Na Slovensku sa musia stavať prioritne štartovacie nájomné byty pre mladé rodiny. Peniaze na to v rozpočte sú, len idú zlým smerom. Stačí upraviť mechanizmus tak, aby sa o nájomné byty mohol uchádzať väčší počet ľudí.

Vyladiť limity cien, nájomného a príjmov nájomníkov. Ak naše hnutie bude súčasťou budúcej vlády, bude to jedna z kľúčových priorít rodinnej politiky.

Eduard Heger, tieňový minister financií a poslanec NR SR za OĽANO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…