Domov Slovensko Hegera prijal pápež František, hovorili aj o vojne na Ukrajine

Hegera prijal pápež František, hovorili aj o vojne na Ukrajine

0
0

Slovenského premiéra Eduarda Hegera prijal v pondelok na osobnej audiencii vo Vatikáne pápež František. Obaja diskutovali aj o ruskej invázii na Ukrajinu. Išlo o Hegerovu prvú oficiálnu návštevu vo Vatikáne.

„Zhodli sme sa, že ľudstvo sa musí uberať cestou mieru, vzájomnej solidarity, úcty a nezištnej pomoci,“ povedal Heger. Ocenil pápežove snahy o nastolenie mieru na Ukrajine.

Poďakoval mu aj za aktívny prístup cirkvi, ktorá na slovensko-ukrajinskej hranici pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou. Heger pápežovi poďakoval za návštevu Slovenska v septembri minulého roka.

„Prítomnosť Svätého Otca bola pre našu krajinu historickým momentom. Veľmi si vážim, že jeho svätosť na Slovensko pricestovala v ťažkých časoch pandémie,“ uviedol premiér.

Odsúdili násilie

V rámci návštevy Vatikánu sa Heger stretol aj so štátnym sekretárom, kardinálom Pietrom Parolinom. Podľa Hegerových slov sa zhodli na potrebe čo najskoršieho ukončenia násilia na Ukrajine.

„Odsúdili sme vojenský útok a násilný zásah do integrity Ukrajiny a vyjadrili sme podporu ukrajinskému ľudu v týchto ťažkých časoch,“ zdôraznil Heger. Parolina informoval o krokoch Slovenska na pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny.

„Skúsenosti z utečeneckej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine len potvrdili, že význam solidarity a európskej spolupatričnosti pri migračných tlakoch je nenahraditeľný,“ dodal Heger.

Dary

Predseda vlády počas návštevy odovzdal Svätému Otcovi zvon odliaty z bronzu, na ktorom sú vyobrazení slovanskí vierozvestcovia svätí Cyril a Metod.

Je vyrobený tradičnou stredovekou technológiou bez využitia moderných výrobných postupov a odliali ho symbolicky na Popolcovú stredu. Autorom zvona, ktorý váži 15 kilogramov, je 22-ročný Slovák Jakub Vorobeľ.

Dar, ktorý od pápeža dostal premiér, je bronzový odliatok Panny Márie vsadený v drevenom ráme symbolizujúcom knihu. V pozadí je Bazilika sv. Petra aj so stvárnením kolonády od Berniniho.

red, TASR, foto: TASR/Úrad vládyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…