Domov Zahraničie Helmut Kohl: Veľký politik, ktorý nemal na ružiach ustlané

Helmut Kohl: Veľký politik, ktorý nemal na ružiach ustlané

0
0

V piatok 16. júna zomrel jeden z najvýznamnejších nemeckých politikov 20. storočia, ktorý sa zaslúžil nielen o zjednotenie Nemecka, ale aj o napredovanie európskej integrácie. Helmut Kohl, ktorý sedel na stoličke nemeckého kancelára 16 rokov, sa dožil 87 rokov.

Dôležitý pre Nemecko, Európu i svet

Dlhoročný predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) sa na čelo nemeckej vlády postavil už v roku 1982. Bol tak pri najdôležitejších európskych udalostiach minulého storočia.

Jeho meno zostane pre svet navždy spojené s pádom Železnej opony a koncom studenej vojny, pre Nemcov so zjednotením Nemecka po páde Berlínskeho múru a pre Európu s rozširovaním európskej integrácie a zavádzaním spoločnej meny Eura.

Úzku spoluprácu medzi európskymi štátmi presadzoval z dôvodu nutnosti udržania mieru v Európe. „Najdôležitejším pravidlom novej Európy je: Už nikdy viac v Európe nesmie prísť k násilnostiam,“ tvrdil.

Helmut Kohl s vtedajším ruským prezidentom Michailom Gorbačovom (v strede).

Ranný život

Helmut Kohl sa narodil 3. apríla 1930 v Ludwigshafene v Porýní­‑Falcku ako tretie dieťa Hansa a Cäcille Kohlovcov. Jeho starší brat Walter umrel v druhej svetovej vojne.

Helmut sa vďaka svojmu nízkemu veku účasti v boji vyhol, avšak ako veľká väčšina jeho rovesníkov musel vstúpiť do Hitlerjugend. Po vojne pokračoval v štúdiu na gymnáziu a v roku 1950 začal študovať právo na univerzite vo Frankfurte nad Mohanom.

Jeho prednášajúcim bol okrem iných aj Walter Hallstein, ktorý bol v rokoch 1958-1967 prvým predsedom Európskej komisie. Už v roku 1951 prestúpil na univerzitu v Heidelbergu, kde študoval históriu a politiku. V roku 1958 získal doktorandský titul v odbore politické vedy.

Prvá manželka si vzala život

V roku 1960 sa prvýkrát oženil. S Hannelore tvorili pár od roku 1948 až do roku 2001, kedy si vzala život. Spoločne mali 2 synov, narodených v roku 1963 a 1965. Manželka Hannelore mala neľahký život.

Jej otec Wilhelm bol od roku 1933 členom nacistickej NSDAP, čo sa jeho dcére nepekne vypomstilo po porážke nacizmu. Vojaci Červenej armády ju znásilnili a vyhodili z okna, čo na vtedy 12-ročnom dievčati zanechalo značné psychické aj fyzické problémy.

V posledných rokoch svojho života trpela netypickou alergiou na svetlo, ktorá bola podľa niektorých lekárov spôsobená predchádzajúcou penicilínovou liečbou, podľa iných mohla byť psychosomatickou reakciou na traumy z vojnového obdobia.

Začiatky v politike

Krátko po vojne vstúpil Helmut Kohl do čerstvo založenej CDU, ako 39-ročný sa v roku 1969 stal predsedom krajinskej vlády Porýnia­‑Falcka a na tomto poste zotrval do roku 1976.

Dodnes je najmladším predsedom vlády nemeckej spolkovej krajiny. Krátko po tomto úspechu sa stal aj podpredsedom CDU a jeho politická kariéra nabrala ten správny smer. Predsedom strany sa stal v roku 1973, keď ako jediný kandidát dostal 520 zo 600 hlasov.

Dlhoročný kancelár

Kohl sa stal kancelárom po vládnej kríze v roku 1982, keď konzervatívci nahradili sociálnych demokratov. Voliči ho – a jeho stranu – potvrdili pri moci v štyroch voľbách po sebe v rokoch 1983, 1987, v eufórii po páde Železnej opony v roku 1990, a potom opätovne ešte v roku 1994.

Za celú históriu krajiny bol dlhšie pri moci iba zjednotiteľ Nemecka Otto von Bismarck (1871-1890).

Helmut Kohl previedol Nemecko úspešne zjednotením a Európu rozširovaním. Na čele nemeckej vlády ostal až do roku 1998, kedy ho na stoličke kancelára vystriedal sociálny demokrat Gerhard Schröder.

Vtedajší francúzsky prezident Francois Mitterand a Helmut Kohl sa držia za ruky na znak francúzsko-nemeckého zmierenia.

Odchod z politiky

Krátko nato sa v CDU rozhorel veľký škandál okolo netransparentného financovania strany. Kohl, napriek tomu, že tým podľa väčšinovej mienky strane poškodzoval, odmietal prezradiť mená dovtedy nepriznaných straníckych donorov s poukazom na to, že im sľúbil, že zostanú navždy v anonymite.

Kohl je považovaný aj za „objaviteľa“ Angely Merkelovej, ktorá sa po škandále s financovaním strany stala predsedkyňou CDU v roku 2000 a je ňou dodnes. V roku 2002 sa definitívne stiahol do ústrania, avšak politiku naďalej sledoval.

Ešte minulý rok sa vyjadril k utečeneckej kríze: „Európa sa nemôže stať novým domovom pre milióny ľudí z celého sveta, ktorí potrebujú pomoc,“ napísal na margo príliš otvorenej utečeneckej politiky Angely Merkelovej.

Druhá manželka a úmrtie

V roku 2005 oficiálne priznal novú partnerku, takmer o 34 rokov mladšiu ekonómku Maike Richterovú. Dvojica sa zosobášila v roku 2008. Bolo to po úraze hlavy, ktorý si privodil po páde.

S druhou manželkou Maike.

Kohl už ťažko rozprával a problém mu robil aj pohyb. Manželka sa o neho starala sama a podľa jeho najbližších ho izolovala od priateľov i od zvyšku rodiny. Zomrel 16. júna 2017 v dome vo svojom rodnom meste.

Povedali o Kohlovi

Podľa súčasnej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej bol Helmuth Kohl „správny muž, v správnom čase,“ keď v 80. rokoch východná Európa prechádzala zmenou.Podľa nej chápal, že sa naskytla historická šanca prekonať desiatky rokov trvajúce rozdelenie Nemecka a chopil sa jej. Ako tiež politička uviedla, Kohlove činy výrazne zmenili jej život a je mu za to veľmi vďačná.

Svoju sústrasť vyjadril už aj ruský prezident Vladimir Putin. Uviedol, že Kohl „zohral kľúčovú úlohu v ukončení Studenej vojny a znovuzjednotení Nemecka“. Vyjadril tiež obdiv nad Kohlovou múdrosťou a schopnosťou robiť „vyrovnané a ďalekosiahle rozhodnutia aj v tých najťažších situáciách“. „V Rusku si ho budú pamätať ako spoľahlivého obhajcu priateľských vzťahov medzi našimi krajinami,“ dodal.

Bývalý ruský prezident Michail Gorbačov zložil svojmu niekdajšiemu kolegovi poklonu: „Bolo veľkým šťastím, že v týchto ťažkých časoch boli na čele vedúcich mocností štátnici uvedomujúci si zodpovednosť, rozhodne zastupujúci záujmy ich krajín, avšak ktorí boli aj schopní zohľadniť záujmy iných,“ cituje Gorbačova nemecká tlačová agentúra DPA. Pripomenul, že od krajanov dostal Kohl prezývku kancelár nemeckej jednoty a dodal, že je to správne a spravodlivé.

„Helmutova smrť ma veľmi bolí. Môj mentor, môj priateľ, samotná podstata Európy. Bude nám veľmi, veľmi chýbať,“ uviedol na sociálnej sieti šéf Európskej komisie Jean­‑Claude Juncker. Na jeho nariadenie spustili vlajky na inštitúciách Európskej únie na pol žrde.

Bývalý americký prezident George H.W. Bush vyjadril smútok nad stratou „pravého priateľa slobody“ a zaspomínal si na ich spoločné úsilie k ukončeniu Studenej vojny. „Úzka spolupráca s mojím dobrým priateľom na tom, aby sme pomohli dosiahnuť mierumilovný koniec Studenej vojny a zjednotenie Nemecka v NATO zostane jedným z mojich najväčších potešení v živote,“ uviedol.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že úmrtie bývalého nemeckého kancelára predstavuje pre Izrael stratu jedného z jeho „najväčších priateľov“. „Kohl bol vodca, ktorý zjednotil Nemecko rozhodnou a pevnou rukou,“ uviedol v piatok politik vo vyhlásení. „Spomedzi veľkých priateľov Izraela bol úplne oddaný jeho bezpečnosti,“ dodal a vyjadril úprimnú sústrasť Kohlovej rodine a nemeckému ľudu.

Predseda Sociálnodemokratickej strany (SDP) Martin Schulz sa vyjadril, že aj napriek ich politickým rozdielom si Helmut Kohl zaslúži „rešpekt a uznanie“ za všetky jeho úspechy. „Helmut Kohl bol kancelárom nemeckého zjednotenia, v roku 1989 sa vďaka jeho elánu, politickej odvahe a jeho vodcovstvu mohlo uskutočniť obnovenie nemeckej jednoty.“

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…