Domov Šport Historický úspech dokonaný. Vlhová je najlepšia na svete

Historický úspech dokonaný. Vlhová je najlepšia na svete

0
0

Slovenský šport zažil jeden z najkrajších úspechov svojej histórie. Hoci sme nikdy nepatrili k lyžiarskym veľmociam, práve v lyžovaní aktuálne vlaje slovenská vlajka najvyššie. Postarala sa o to Petra Vlhová, ktorá si splnila sen a dosiahla najväčší úspech vo svojej kariére. Po tom, čo v minulej sezóne získala dva malé glóbusy, ako najlepšia pretekárka v dvoch disciplínach – slalome a paralelnom slalome, tentokrát prináša Slovensku Veľký krištáľový glóbus. Po tom, čo ovládla Svetový pohár sa právom stala aktuálne najlepšou lyžiarkou sveta.

Už svoj prvý súťažný štart v novej sezóne premenila Petra Vlhová na pódium, keď v rakúskom Söldene obsadila tretiu priečku v obrovskom slalome. Bol to len odvar toho, aká smršť prišla v nasledujúcich podujatiach. V nasledujúci dvoch slalomoch vo fínskom Levi a paralelnom slalome v rakúskom Lechu nepustila pred seba žiadnu inú pretekárku.

No a po ďalšom pódiu z obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli a najmä po slalomovom triumfe v Zahrebe sa o nej začalo hovoriť ako o najväčšej favoritke na zisk Veľkého krištáľového glóbusu, teda o vážnej adeptke na celkové víťazstvo vo Svetovom pohári.

Na jeho čele mala výrazný vyše stobodový náskok pred prenasledovateľkami. Zápletka prišla krátko po februárových majstrovstvách sveta, keď po Petriných menej obľúbených disciplínach, zjazde a super­-G, slovenská pretekárka svoj náskok stratila a na čele SP ju vystriedala Švajčiarka Lara Gutová­-Behramiová.

Potom však prišlo podujatie v domácom prostredí a spolu s ním poriadna porcia bodov za druhé miesto v slalome a víťazstvo v obrovskom slalome.

Po nich náskok Gutovej­-Behramiovej výrazne stiahla, aby sa následne vo švédskom Are vrátila na vedúcu priečku SP, keď prvý slalom vyhrala a v druhom fantastickou jazdou v druhom kole napravila chybu z kola prvého, ktorá ju takmer vyhodila z trate. Do švajčiarskeho Lenzerheidu na finále SP tak prichádzala minulý týždeň s 96-bodovým náskokom na švajčiarsku súperku.

S Gutovou­-Behramiovou sa zahralo počasie

Na stredu a štvrtok bol vo švajčiarskom stredisku naplánovaný zjazd a super­-G, kde sa očakával útok Gutovej­-Behramiovej na vedúcu pozíciu SP. Počasie však malo na celú vec iný názor. Pre husté sneženie boli organizátori nútení zrušiť celý stredajší program a keďže vo finále SP sa súťaže posúvať nesmú, posledný zjazd sezóny sa nešiel.

Podobne dopadol aj štvrtkový super­-G. Hoci podľa vyjadrenia organizátorov aj po nočnom snežení robili, čo mohli, aby trate pripravili na súťaž, keď sa švajčiarske dejisko odelo do hmly, nebola iná možnosť, ako zrušiť aj super­-G. Petre Vlhovej v tomto momente stačilo, aby v ostatných dvoch disciplínach aspoň raz skončila na bodovanej priečke, teda do 15-teho miesta. A o tom pri forme a kvalitách slovenskej lyžiarky nepochyboval nik.

Sobotný historický úspech

Pred víkendom sa počasie v Lenzerheide umúdrilo a slovenskí fanúšikovia sa mohli tešiť na nádherný a najmä úspešný športový víkend. V sobotu bol na programe slalom a to je disciplína, v ktorej bola Vlhová v tejto sezóne najúspešnejšia spomedzi všetkých pretekárok, až štyrikrát sa postavila na najvyšší stupienok…Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

UEFA chce fanúšikov na tribúnach

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk európskeho futbalového šampionátu po…