Domov Šport Historický úspech slovenských hokejistov: Na ZOH získali bronz

Historický úspech slovenských hokejistov: Na ZOH získali bronz

0
0

Slovenskí hokejoví reprezentanti získali na Zimných olympijských hrách v Pekingu bronzové medaily, keď v súboji o tretie miesto zdolali hokejistov Švédska 4:0. Postarali sa tak o najlepšie umiestnenie hokejovej reprezentácie na zimných olympijských hrách v histórii samostatného Slovenska.

Už postupom do semifinále vyrovnal mladý slovenský tím najlepšie umiestnenie reprezentácie na hokejových olympijských turnajoch. Zlatá generácia pod vedením Jána Filca obsadila v roku 2010 vo Vancouveri štvrté miesto.

V konkurencii top hokejových tímov boli Slováci odhodlaní pobiť sa o prvú olympijskú hokejovú medailu. V semifinále, v repríze skupinového duelu sa však hokejistom Fínska nedokázali pomstiť za vysokú prehru v úvode turnaja.

Fíni betónovali

Boj o finále sa začal taktickou vyčkávacou hrou, oba tímy si dávali najmä pozor, aby nerobili zbytočné chyby v obrane. Slováci hrali smerom dopredu jednoducho, súper však pozorne vykrýval stred klziska a iba ojedinele ich púšťal do svojho obranného pásma.

Skóre sa prvýkrát menilo v 16. minúte, keď Manninen z dorážky prekonal Rybára. V závere tretiny sa dostali do viacerých príležitostí Slováci no vyrovnať nedokázali.

V druhej tretine zvýšili tempo a tlačili sa viac pred súperovu bránku. V 25. min Hrivík po skvelej kľučke trafil iba žŕdku. Slovákov zbrzdila 73-sekundová oslabovka o dvoch hráčov, ktorú však ustáli a následne zintenzívnili ofenzívne úsilie.

Ramsayho zverenci stupňovali tempo aj v tretej tretine, pričom sa Fíni už nikam nehnali a čakali na slovenské chyby. Slováci iba s námahou prenikali do útočného pásma, ak sa aj do neho dostali, Fíni ich vedeli umne vytláčať do rohov.

Až do konca však živili nádeje na postup do olympijské finále. V závere tréneri odvolali Rybára z bránky a Slováci to skúsili v šestici, no vyrovnať sa im už nepodarilo. Naopak, Pesonen gólom do prázdnej bránky spečatil výhru a postup Fínov.

„Celé Slovensko musí byť hrdé na náš tím. Aj v dnešnom zápase sme odviedli maximum. Hrali sme proti extrémne organizovanému súperovi, ktorý hral defenzívne. Dobýjali sme fínsku bránku 60 minút, nič sa nám nedorazilo, ich brankár podal výborný výkon.

Nemali sme to šťastie, aby nám niečo padlo. Chalani však nechali na ľade všetko. Netuším, prečo nám Fíni nevyhovujú, je to aj ich kvalitou. Dnes sme mali na to, aby sme ich zdolali. Teraz sa musíme skoncentrovať na zápas o bronz,“ povedal po dueli asistent trénera Ján Pardavý.

Zaslúžená odplata

V zápase o bronz sme sa museli vysporiadať s ďalším severským tímom, ktorý nás už raz v Pekingu zdolal. Švédski hokejisti však tentoraz na húževnatých Slovákov nemali, hoci pôsobili v úvode zápasu svižnejším dojmom a častejšie držali hru v útočnom pásme.

Slováci však v obrane ustáli aj presilovku súpera a postupne vyrovnali hru aj vpredu. Čoraz častejšie ohrozovali brankára Johanssona, no streleckú prevahu (14:8) v prvej tretine nepremenili na gól.

V úvode druhej časti sa slovenskému tímu darilo držať Švédov mimo výhodných streleckých pozícií a sami hrozili brejkami. Prvý im vyšiel v 24. minúte, keď Slafkovský v úniku jeden proti jednému skúsil strelu z väčšej vzdialenosti, ktorú obranca Folin jemne tečoval a puk hoci so šťastím, no zapadol za brankára Johanssona.

Švédi boli v útočnom pásme dôrazní, no čo prešlo cez obranu, s istotou pokryl Rybár. Dve presilovky po sebe nám umožnili vystupňovať tlak, ktorý vyústil do Takáčovho gólu.

Do tretej tretiny vstúpili Slováci koncentrovane a Švédov dokázali rýchlo a efektívne zastavovať pri ich útočných akciách. Tí sa v závere odhodlali k hre bez brankára, ale v nej nielenže neskórovali, ale dvakrát inkasovali. Najskôr Slafkovský dokorčuľoval puk po chybe švédskeho obrancu a krátko na to spečatil výsledok štvrtým slovenským gólom Regenda.

Slováci víťazstvom 4:0 odplatili Švédom prehru 1:4 zo základnej C­‑skupiny a získali historicky prvú medailu na ZOH. Bronz z Pekingu je celkovo piata slovenská hokejová medaila z vrcholných podujatí. Slováci získali na MS jednu zlatú (2002), dve strieborné (2000, 2012) a jednu bronzovú medailu (2003)…