Domov Slovensko HLAS vyzval vládu na demisiu

HLAS vyzval vládu na demisiu

0
0

Najsilnejšia opozičná strana Hlas-SD vyzvala vládu SR, aby podala demisiu. Hlavu štátu zároveň vyzvala, aby po prijatí demisie vymenovala vládu odborníkov až do predčasných parlamentných volieb. Vyhlásil to expremiér a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Hovorí, že demisia vlády s okamžitým menovaním úradníckej vlády by bola základným krokom k obnoveniu dôvery občanov v štát. Deklaroval, že úradnícka vláda by v Národnej rade (NR) SR dostala podporu poslancov z jeho strany.

Pellegrini tvrdí, že vláda je tak zdecimovaná, že sa ju už neoplatí rekonštruovať. Preto považuje za najlepšie riešenie jej demisiu a následnú úradnícku vládu zloženú z odborníkov a profesionálov.

„Demisia tejto nedôveryhodnej vlády je prvým a základným krokom k obnoveniu dôvery ľudí v štát a jeho autoritu. Po tejto demisii musia prísť predčasné parlamentné voľby, aby ľudia mohli slobodne odovzdať mandát tomu, kto je pre nich zárukou kompetentnosti, profesionality a elementárnej dôvery,“ povedal.

Odborníci sa nájdu

Mená konkrétnych odborníkov, ktorých by si vedel predstaviť v úradníckej vláde, nepovedal. Mal by ju však tvoriť „neutrálny odborný tím“, ktorý nebude vyvolávať vášne žiadnej strany a dokázal by zjednotiť rozdelenú spoločnosť.

Myslí si, že schopní ľudia na riadenie rezortu financií či hospodárstva sa nájdu aj v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť či v bankovej rade Národnej banky Slovenska, vedenia rezortu zdravotníctva by sa zas mohol ujať niekto z pandemickej komisie.

Otázku premiérskeho postu necháva na prezidentku. Podčiarkol však, že by to mal byť schopný manažér na riadenie krízy, so skúsenosťami s tímovým riadením, ktorý by počúval aj názory odborníkov.

Vláda zlyhala

Argumentuje chaosom a neprehľadnosťou opatrení. Myslí si, že aj to vedie k nevedomému porušovaniu pravidiel, lebo nik nemá prehľad, čo v ktorom regióne platí. Ľudia podľa neho začínajú byť unavení, nahnevaní a stratili vieru v účinnosť opatrení.

Podotkol, že vláda verejnosti denne predvádza neschopnosť vyviesť krajinu z krízy, konflikty a amaterizmus. „Treba jasne a otvorene povedať, že vláda SR zlyhala a musí z funkcií bezodkladne odísť,“ dodal s tým, že Slovensko je v kríze, ktorá okrem ekonomických dôsledkov prináša aj tisícky obetí.

Poukázal na to, že počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 prekročil hranicu 6 000 a v prepočte na milión obyvateľov patrí Slovensko k najhorším na svete.

Premiérova bezočivosť

Podpredseda strany HLAS-SD Richard Raši dodal, že premiér Matovič verejnosti ukazoval graf, ktorý má dokazovať, že odkedy je pandémia v rukách odborníkov a on sa o ňu nestará, zapĺňajú sa nám nemocnice, až sme aj v tom najhorší na svete.

Matovič tvrdí, že jedine jeho celonárodné celoplošné testovanie, ktoré si on sám proti všetkým vytrucoval, znížilo na krátky čas počet hospitalizovaných v našich nemocniciach. Podľa Rašiho je to lož najhrubšieho zrna.

„Po tejto bezočivosti neviete, či sa skôr smiať, či plakať. Má niekto okrem premiéra naozaj pocit, že tu od konca októbra nebolo žiadne plošné testovanie? Veď mnohí chodia na testy týždeň čo týždeň, absolvovali už toľko testov, že to nedokážu spočítať.

A bohužiaľ, stále sú to nespoľahlivé antigénové testy, ktoré v skutočnosti o tom, či ste naozaj zdraví, veľa nehovoria,“ zdôrazňuje lekár R. Raši.

Referendum

Predstavitelia HLASU tiež pripomínajú aj prebiehajúci zber podpisov na vyhlásenie referenda za predčasné voľby. Hovorí, že už evidujú tisíce podpisov, ktoré prišli poštou, a ich počet denne narastá. Ďalšie zbierajú aj jednotlivé opozičné strany a sú dostupné na stránke www.referendum2021.sk.

xd, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…