Domov Zahraničie Hnutie žltých hviezd vo Francúzsku opäť začína s protestmi

Hnutie žltých hviezd vo Francúzsku opäť začína s protestmi

0
0

Minulý týždeň sa Hnutie žltých viest pokúsilo obnoviť svoje protesty v hlavnom meste Francúzska. Nateraz boli ich násilné prejavy potlačené, no nedá sa vylúčiť ich ďalšia eskalácia.

Hnutie žltých viest začalo pred desiatymi mesiacmi, ako reakcia na politiku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého obviňujú z toho, že nerešpektuje potreby obyčajných Francúzov.

Postupne Hnutie žltých viest naberalo na intenzite a vrcholilo počas jarných mesiacov tohto roka.

Nové impulzy pre protesty

Súčasné snahy o oživenie súvisia najmä s plánovanými zmenami v dôchodkovom systéme, ktoré vyvolávajú obavy o neskoršom odchode do dôchodku a tiež možnosť nižších dôchodkov.

Problémy protestov Hnutia žltých viest sú však najmä radikálni demonštrujúci, ktorí často narúšajú pokojný priebeh a zapaľujú autá alebo zakladajú požiare.

Ani tento raz sa polícia nenechala vyprovokovať a proti týmto radikálom zasiahla slzným plynom a tiež zatkla desiatky protestujúcich.

Rozhoria sa opäť ulice francúzskych miest?

Nateraz nie je možné predpovedať, či protesty Hnutia žltých viest získajú podobnú intenzitu ako počas jari, ktoré postupne prešli až do násilných stretov s policajnými a bezpečnostnými zložkami štátu, predovšetkým v hlavnom meste Francúzka.

Jarné protesty utíchli najmä vďaka tomu, že prezident Macron postupne uvoľnil financie, ktoré smerovali pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, toto financovanie však počas leta postupne znížil.

Obavy o narušenie klimatických protestov

Pred začatím klimatických protestov v Paríži existovali obavy, že najradikálnejší demonštranti Hnutia žltých viest sa môžu pokúsiť infiltrovať na pochod proti klimatickým zmenám vo francúzskom hlavnom meste.

Obavy, ktoré sa neskôr potvrdili ako opodstatnené, skončili objavením skupiny násilníkov v inak pokojnom klimatickom pochode.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …